آمادگی جسمانی
موضوعات داغ

راهنمای بدنسازی فوتبال برای کودکان

ایجاد پایه ورزشی مناسب با شرایط کودکان برای موفقیت آنها در رشته ورزشی در آینده اهمیت دارد. در این مقاله به برخی از مهمترین نکات پیرامون بدنسازی فوتبال برای کودکان می پردازیم که در نظر گرفتن آنها می تواند تاثیر مثبت در عملکرد داشته باشد.

تمرینات پلایومتریک

تمرینات پلایومتریک یا پلیومتریک که به عنوان تمرینات پرش یا پلیو نیز شناخته می شوند، تمریناتی هستند که در آن عضلات با حداکثر نیرو در فواصل زمانی کوتاه با هدف افزایش توان(سرعتقدرت) تمرین داده میشوند. این روش تمرینی بر انقباض سریع یا انفجاری مانند پرشهای مکرر تخصصی تمرکز دارد. پلایومتریک در درجه اول توسط ورزشکاران، به ویژه رزمی کارها، دوندگان سرعت، کشتی گیران و پرش ارتفاع به کار گرفته می شود. این نوع از تمرین کاربردی کمتری در آمادگی جسمانی مرتبط با سلامت دارد.

از مهمترین تمرینات پلایومتریک به منظور استفاده در بدنسازی فوتبال برای کودکان به موارد زیر می توان اشاره کرد:

تمرینات دو سرعت

استفاده از ترکیب تمرینات دو سرعت باعث افزایش قدرت پاها می شود که بدون استفاده از وزنه به دست می آید. ترکیب این تمرینات مانند ست های ۳۰ تا ۵۰ متری با در نظر گرفتن تنوع کافی می تواند عضلات کودکان را برای تمرینات در سنین بالاتر آماده کند.

نوشته های مشابه

تکنیک دویدن

آموزش تکنیک دویدن در سنین پایین باعث افزایش اقتصاد دویدن و حفظ بهتر مفاصل و عضلات در طول زمان خواهد شد. یادگیری این مهارت در کودکی باعث می شود ورزشکار بتواند در طول فعالیت خود مسافت بیشتری تمرین استقامتی داشته و سالمتر باقی بماند.

تاکید روی الگوهای حرکتی

الگوهای حرکتی مختص به فوتبال مانند دویدن در زمین، شوت کردن توپ یا پرتاب اوت را می توان به عنوان ترکیبی برای بدنسازی فوتبال برای کودکان به کار بست. استفاده از خود این حرکات باعث افزایش آمادگی جسمانی و در عین حال مهارت ورزشکاران جوان خواهد شد.

به نقل از peakconditionpdx توجه داشته باشید که ورزشکاران جوانتر به زمان بیشتری برای تمرینات با شدت کم نیاز دارند، زیرا آنها یاد می گیرند که چگونه عضلات خود را کنترل کنند. تکرار در این مرحله باعث ایجاد ارتباط سریعتر بین عضلات و مغز یک ورزشکار جوان می شود.

تمرینات قدرتی

برای کودکان علاقمند به ورزش فوتبال استفاده از روشهایی مانند تمرین با وزن بدن، الگوهای حرکتی در ورزش و دویدن های سرعتی به استفاده از وزنه ها ارجحیت دارد.

در صورت استفاده از وزنه باید از وزنه های سبک استفاده شود و نیازی به ایجاد مقاومت از طریق وزنه ها نیست. همچنین لازم است که تکنیک مناسب وزنه زدن به کودکان به روش درست آموزش داده شود.

کودکان نباید به تنها این تمرینات را انجام دهند. نظارت بزرگسالان و مربیان مجرب برای چک کردن تکنیک ها به خصوص در سنین پایین الزامی است.

نکته مهم دیگر در مورد تمرینات قدرتی برای کودکان سرگرم کننده بودن آن است. استفاده از روتین های خشک و تکراری مانند بزرگسالان می تواند در کودکان نیز احساس دلزدگی و سردی کند.

بدنسازی فوتبال برای کودکان در هر جلسه

مربی یا والدین می توانند در هر جلسه تمرین فوتبال، قسمتی را به تمرینات بدنسازی اختصاص دهند. این کار باید بدون ایجاد فشار مضاعف و با رویکرد تدریجی انجام گیرد. در هر جلسه یکی از فاکتورها مانند سرعت، چابکی یا قدرت را در نظر گرفته و برای یک بخش کوتاه مانند ۲۰-۳۰ دقیقه روی آن تمرکز داشته باشید. ایجاد یک برنامه گردشی باعث نتیجه بهتر در طول زمان خواهد شد.

نکته مهم اینکه در کودکان نباید منتظر نتایج سریع مانند ورزشکاران جوان بود، اما انجام بدنسازی فوتبال برای کودکان در طول زمان نتایج مثبتی ایجاد می کند.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

باشگاه ورزشی موج

میلاد جباریان

ميلاد جباريان متولد ١٣٦٧ _ تمرين از ١٣٨١ قهرماني : مدال طلاي جام حيدرعليف (پاورليفتينگ مجموع)٢٠١٣ مدال طلاي جام حيدرعليف(پرس سينه)٢٠١٤ مدال طلاي پرس سينه تورنمنت بين المللي تركيه٢٠١٢ مدال طلا(پاورليفتينگمجموع) جام اروپا آسيا اروآسيا تفليس٢٠١٤ مدال طلاي تك ليفت تورنمنت اروآسيا گرجستان _تفليس٢٠١٨ مدال نقره تورنمنت اروآسيا(پاورليفتينگمجموع) گرجستان_تفليس٢٠١٨ بيش از ٢٥ قهرماني انتخابي تيم ملي و قهرماني كشور و استان مدارك مربي گري: پرورش اندام و بدنسازي آمادگي جسماني و فيتنس پاورليفتينگ و ورزش هاي قدرتي كار با دستگاه هاي بدنسازي تغذيه و مكمل هاي ورزشي بهبود عملكرد ذهني در ورزش سابقه مربي گري از ١٣٨٦ و از سال ١٣٩٦ مديريت اماكن ورزشي ليسانس حقوق شماره تماس: 09123581463

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Button