تغذیه

۹ بهترین غذا برای افزایش سطح اکسید نیتریک

اکسید نیتریک یک مولکول حیاتی است که در بدن شما تولید می شود و بر بسیاری از جنبه های سلامتی تأثیر می گذارد.

این به گشاد شدن رگ‌های خونی کمک می‌کند تا جریان خون مناسب را افزایش دهد و ممکن است فواید سلامتی مختلفی از جمله بهبود عملکرد ورزش، کاهش فشار خون و عملکرد بهتر مغز داشته باشد . تغییر رژیم غذایی یکی از بهترین و موثرترین راه ها برای افزایش طبیعی سطح این مولکول مهم است.

در اینجا به ده مورد از بهترین منابع افزایش سطح اسید نیتریک اشاره کرده ایم:

چغندر

چغندر سرشار از نیترات های غذایی است که بدن شما می تواند آن ها را به اکسید نیتریک تبدیل کند.

نوشته های مشابه

طبق یک مطالعه بر روی ۳۸ بزرگسال، مصرف مکمل آب چغندر باعث افزایش ۲۱ درصدی سطح اکسید نیتریک تنها پس از ۴۵ دقیقه شد.

به طور مشابه، مطالعه دیگری نشان داد که نوشیدن ۳٫۴ اونس (۱۰۰ میلی لیتر) آب چغندر به طور قابل توجهی سطح اکسید نیتریک را در مردان و زنان افزایش می دهد.

چغندر به دلیل محتوای غنی از نیترات های غذایی، با تعدادی از فواید سلامتی از جمله بهبود عملکرد شناختی، افزایش عملکرد ورزشی و کاهش سطح فشار خون مرتبط است.

سیر

سیر می تواند سطح اکسید نیتریک را با فعال کردن نیتریک اکسید سنتاز، آنزیمی که به تبدیل اکسید نیتریک از اسید آمینه ال آرژنین کمک می کند، افزایش دهد.

یک مطالعه حیوانی نشان داد که عصاره سیر کهنه به طور موقت سطح اکسید نیتریک خون را تا ۴۰ درصد در عرض یک ساعت پس از مصرف افزایش می‌دهد.

مطالعه دیگری نشان داد که عصاره سیر کهنه شده همچنین به به حداکثر رساندن مقدار اکسید نیتریک که می تواند توسط بدن جذب شود کمک می کند.

هم مطالعات انسانی و هم حیوانی نشان می دهد که توانایی سیر برای افزایش سطح اکسید نیتریک ممکن است تأثیر مفیدی بر سلامت داشته باشد و می تواند به کاهش فشار خون و بهبود تحمل ورزش کمک کند

گوشت

گوشت، مرغ و غذاهای دریایی همگی منابع عالی کوآنزیم Q10 یا CoQ10 هستند – یک ترکیب مهم که اعتقاد بر این است که به حفظ اکسید نیتریک در بدن کمک می کند .

در واقع، تخمین زده می شود که رژیم غذایی متوسط بین ۳ تا ۶ میلی گرم CoQ10 دارد که گوشت و مرغ حدود ۶۴ درصد از کل مصرف را تامین می کنند.

گوشت های اندام، ماهی های چرب و گوشت های ماهیچه ای مانند گوشت گاو، مرغ و خوک حاوی بالاترین غلظت CoQ10 هستند.

مطالعات نشان می‌دهد که دریافت CoQ10 کافی در رژیم غذایی شما نه تنها اکسید نیتریک را حفظ می‌کند، بلکه می‌تواند به بهبود عملکرد ورزشی، پیشگیری از میگرن و ارتقای سلامت قلب کمک کند.

شکلات تلخ

شکلات تلخ مملو از فلاوانول‌ها است – ترکیبات طبیعی که فهرست گسترده‌ای از فواید قدرتمند سلامتی را به رخ می‌کشند.

به طور خاص، تحقیقات نشان می‌دهد که فلاوانول‌های موجود در کاکائو می‌توانند به ایجاد سطوح بهینه اکسید نیتریک در بدن شما کمک کنند تا سلامت قلب را ارتقاء داده و از سلول‌ها در برابر آسیب اکسیداتیو محافظت کنند

یک مطالعه ۱۵ روزه روی ۱۶ نفر نشان داد که مصرف روزانه ۳۰ گرم شکلات تلخ منجر به افزایش قابل توجه سطح اکسید نیتریک در خون می شود.

علاوه بر این، شرکت کنندگان کاهش در سطح فشار خون سیستولیک و دیاستولیک را تجربه کردند – عدد بالا و پایین فشار خون

به دلیل محتوای غنی از فلاوانول های تقویت کننده نیتریک اکسید، شکلات تلخ با بهبود جریان خون، بهبود عملکرد مغز و کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی مرتبط است.

سبزی های برگ دار

سبزیجات برگ سبز مانند اسفناج، آروگولا، کلم پیچ و کلم مملو از نیترات هستند که در بدن شما به اکسید نیتریک تبدیل می شوند.

بر اساس یک بررسی، مصرف منظم غذاهای غنی از نیترات مانند سبزیجات برگ سبز می تواند به حفظ سطوح کافی اکسید نیتریک در خون و بافت ها کمک کند.

حتی یک مطالعه نشان داد که خوردن یک وعده غذایی غنی از نیترات حاوی اسفناج سطوح نیترات بزاق را هشت برابر افزایش می دهد و فشار خون سیستولیک را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

تحقیقات دیگر نشان داده است که مصرف سبزیجات برگدار با نیترات بالا ممکن است با کاهش خطر بیماری قلبی و زوال شناختی مرتبط باشد.

مرکبات

مرکباتی مانند پرتقال، لیمو، لیموترش و گریپ فروت همگی منابع عالی ویتامین C هستند، یک ویتامین مهم محلول در آب که نقش اصلی را در سلامتی ایفا می کند.

ویتامین C می تواند سطوح اکسید نیتریک را با افزایش فراهمی زیستی آن و به حداکثر رساندن جذب آن در بدن افزایش دهد

تحقیقات نشان می دهد که ممکن است سطوح نیتریک اکساید سنتاز، آنزیم مورد نیاز برای تولید اکسید نیتریک را نیز افزایش دهد.

مطالعات نشان می‌دهد که مصرف مرکبات ممکن است با کاهش فشار خون، بهبود عملکرد مغز و کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی مرتبط باشد – همه اینها ممکن است تا حدی به دلیل توانایی آنها در افزایش سطح اکسید نیتریک باشد.

انار

انار سرشار از آنتی اکسیدان های قوی است که می تواند از سلول های شما در برابر آسیب محافظت کند و اکسید نیتریک را حفظ کند.

یک مطالعه نشان داد که آب انار در محافظت از اکسید نیتریک در برابر آسیب اکسیداتیو و همچنین افزایش فعالیت آن موثر است.

مطالعه حیوانی دیگری نشان داد که هم آب انار و هم عصاره میوه انار قادر به افزایش سطح نیتریک اکسید سنتاز و افزایش غلظت نیترات در خون هستند.

مطالعات انسانی و حیوانی نشان داده است که انار غنی از آنتی اکسیدان می تواند جریان خون را بهبود بخشد، که ممکن است به ویژه در درمان شرایطی مانند فشار خون بالا و اختلال نعوظ مفید باشد.

آجیل و دانه ها

مغزها و دانه ها سرشار از آرژنین هستند، نوعی اسید آمینه که در تولید اکسید نیتریک نقش دارد.

برخی تحقیقات نشان می دهد که گنجاندن آرژنین از غذاهایی مانند آجیل و دانه ها در رژیم غذایی می تواند به افزایش سطح اکسید نیتریک در بدن شما کمک کند.

به عنوان مثال، یک مطالعه روی ۲۷۷۱ نفر نشان داد که مصرف بیشتر غذاهای غنی از آرژنین با سطوح بالاتر اکسید نیتریک در خون مرتبط است.

مطالعه کوچک دیگری نشان داد که مکمل آرژنین باعث افزایش سطح اکسید نیتریک تنها پس از دو هفته می شود.

به لطف محتوای آرژنین و مشخصات مواد مغذی فوق‌العاده، خوردن منظم آجیل و دانه‌ها با کاهش فشار خون، بهبود شناخت و افزایش استقامت همراه است.

هندوانه

هندوانه یکی از بهترین منابع سیترولین است، اسید آمینه ای که در بدن شما به آرژنین و در نهایت اکسید نیتریک تبدیل می شود.

یک مطالعه کوچک نشان داد که مکمل‌های سیترولین تنها پس از چند ساعت به تحریک سنتز اکسید نیتریک کمک می‌کنند، اما اشاره کرد که ممکن است مدت بیشتری طول بکشد تا اثرات مثبت بر سلامتی مشاهده شود.

در همین حال، مطالعه دیگری روی هشت مرد نشان داد که نوشیدن ۱۰ اونس (۳۰۰ میلی لیتر) آب هندوانه به مدت دو هفته منجر به بهبود قابل توجهی در فراهمی زیستی اکسید نیتریک شد.

تحقیقات اخیر نشان می دهد که افزایش مصرف هندوانه نه تنها سطح اکسید نیتریک را افزایش می دهد، بلکه می تواند عملکرد ورزشی را بهبود بخشد، فشار خون را کاهش دهد و جریان خون را افزایش دهد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

باشگاه ورزشی موج

میلاد جباریان

ميلاد جباريان متولد ١٣٦٧ _ تمرين از ١٣٨١ قهرماني : مدال طلاي جام حيدرعليف (پاورليفتينگ مجموع)٢٠١٣ مدال طلاي جام حيدرعليف(پرس سينه)٢٠١٤ مدال طلاي پرس سينه تورنمنت بين المللي تركيه٢٠١٢ مدال طلا(پاورليفتينگمجموع) جام اروپا آسيا اروآسيا تفليس٢٠١٤ مدال طلاي تك ليفت تورنمنت اروآسيا گرجستان _تفليس٢٠١٨ مدال نقره تورنمنت اروآسيا(پاورليفتينگمجموع) گرجستان_تفليس٢٠١٨ بيش از ٢٥ قهرماني انتخابي تيم ملي و قهرماني كشور و استان مدارك مربي گري: پرورش اندام و بدنسازي آمادگي جسماني و فيتنس پاورليفتينگ و ورزش هاي قدرتي كار با دستگاه هاي بدنسازي تغذيه و مكمل هاي ورزشي بهبود عملكرد ذهني در ورزش سابقه مربي گري از ١٣٨٦ و از سال ١٣٩٦ مديريت اماكن ورزشي ليسانس حقوق شماره تماس: 09123581463

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Button