سنگنوردی

سنگنوردی کودکان: مجموعه فواید و نکات

در ۵۰ سال گذشته، سنگنوردی از یک ورزش خاص تحت سلطه سنگنوردان جوان به یک ورزش بین المللی و فراگیر تبدیل شده است. حتی اولین حضور سنگنوردی در المپیک نیز در بازی های المپیک تابستانی ۲۰۲۰ انجام شد! افزایش محبوبیت این ورزش تا حد زیادی به دلیل افزایش دسترسی به سالن‌های ورزشی سنگنوردی سرپوشیده، فضای دوستانه و تنوع می باشد که سنگنوردی کودکان را هم در بر می گیرد.

در حقیقت سنگنوردی کودکان و نوجوانان یکی از سریعترین بخش های در حال رشد در ورزش سنگنوردی را تشکیل می دهد. بچه‌ها بالاخره اجازه می‌گیرند «از دیوارها بالا بروند!» و به نحوی که سرگرم کننده و ایمن باشد. در این مقاله به مجموعه نکات و همچنین فواید صخره نوردی برای کودکان خواهیم پرداخت.

تاریخچه مختصر سنگنوردی

صخره نوردی برای مدت طولانی وجود داشته است، بنابراین تعیین منشأ دقیق آن دشوار است. در طول قرن نوزدهم، کوهنوردان این کار را برای صعود به قله های چالش برانگیز انجام می دادند، اما صخره نوردی در آن زمان بسیار متفاوت به نظر می رسید. کوهنوردان برای بالا بردن سطح شیب‌های صخره‌ای از ابزارهای ویژه‌ای استفاده می‌کردند که به آنها کمک می‌کرد تا به بالا برسند. به این نوع سنگ نوردی «صعود مصنوعی» می گفتند، اما در اواسط قرن بیستم، نوع جدیدی از سنگنوردی به نام «سنگنوردی آزاد یا صعود طبیعی» ظهور کرد. با «سنگنوردی آزاد» قوانین و اخلاق صخره نوردی تغییر کرد. صخره‌نوردان فقط می‌توانستند از دست‌ها و پاهای خود برای بالا رفتن از صخره استفاده کنند (هیچ کمکی مجاز نیست!) و برای جلوگیری از صدمات ناشی از سقوط از طناب و وسایل استفاده می‌شد. این تغییر بزرگ چیزی بود که ورزش سنگ نوردی را که امروز داریم به وجود آورد.

سنگنوردی دقیقا چیست؟

صخره نوردی ورزشی است که در آن ورزشکاران تنها با استفاده از دست و پای خود از یک مسیر (مسیر) مشخص بر روی دیواره سنگی طبیعی یا مصنوعی بالا می روند. سنگنوردان کفش های طراحی شده مخصوصی (کفش سنگنوردی) می پوشند تا به آنها کمک کند راحت تر گیره های پای روی دیواره را بگیرند. برای دیوارهای صخره ای بالاتر از ۱۲ تا ۱۵ فوت (بیش از ۳٫۵ متر)، کوهنوردان از وسایل حفاظتی مانند هارنس ، طناب و کلاه ایمنی استفاده می کنند تا از صدمات ناشی از سقوط جلوگیری کنند.

نوشته های مشابه

آیا صخره نوردی خطرناک است؟

هنگامی که مردم به صخره نوردی فکر می کنند، بیشتر الکس هانولد را در حال صخره نوردی آزاد انفرادی (صعود بدون طناب) ال کاپیتان در یوسمیتی تصور می کنند، همانطور که در مستند Free Solo دیده می شود. این نوع صعود خطرات بزرگی دارد. خوشبختانه، این نوع سنگنوردی چیزی نیست که اکثر ورزشکاران انجام می دهند و قطعاً آن گونه ای نیست که بچه ها باید امتحان کنند. بهترین و ایمن‌ترین نوع صخره‌نوردی که کودکان باید امتحان کنند (همانطور که در زیر پیشنهاد خواهم کرد) سنگنوردی داخل سالن است. این نوع صخره نوردی نیازی به تجربه قبلی ندارد و در صورت رعایت قوانین کاملاً ایمن است. البته، مانند همه ورزش‌ها، آسیب‌دیدگی ممکن است اتفاق بیفتد، اما در سنگنوردی کودکان در فضای داخل باشگاه، این آسیب‌ها جزئی هستند، مانند پیچ خوردگی مچ پا، خراشیدگی یا آسیب‌های دست.

سنگنوردی کودکان: بله یا خیر؟

باید بگوییم بله. از لحظه ای که نوزادان شروع به حرکت می کنند، میل سیری ناپذیر برای بالا رفتن از همه چیز را دارند. در ابتدا یاد می‌گیرند که از روی بالش یا اسباب‌بازی بالا بروند، که بسیار زیباست. سپس بالا و پایین رفتن از چهارپایه، صندلی، پله و غیره را یاد می گیرند. این مرحله ای است که بسیاری از والدین و مراقبان را در حالت آماده باش دائمی قرار می دهد. خوشبختانه، در سن سه و چهار سالگی، کودکان خردسال تمرکز خود را به بالا رفتن از مجموعه‌های بازی معطوف می‌کنند و در پنج یا شش سالگی، اکثر بچه‌ها توانایی خوبی برای بالا رفتن از انواع اشیاء چالش برانگیز دارند. نکته اینجاست: در حالی که سنگنوردی خطرات خود را دارد، این یک مهارت حرکتی اساسی برای کودکان است که باید یاد بگیرند و بر آن مسلط شوند زیرا نقش مهمی در رشد قدرت، هماهنگی و تعادل دارد.

فواید صخره نوردی برای کودکان

فواید سنگنوردی کودکان شامل توسعه فکر، مهارت های فیزیکی و همچنین افزایش توانایی در حل مساله می شود. این چیزیست که می تواند آینده یک انسان را تغییر دهد.

فواید فیزیکی سنگنوردی کودکان

از نقطه نظر فیزیکی، صخره نوردی باعث افزایش قدرت عضلانی، تاندون و تراکم استخوان می شود. همچنین استقامت قلبی عروقی، هماهنگی دست و پا و چشم، تعادل و انعطاف پذیری را بهبود می بخشد. در سنگنوردی، کودکان یاد می گیرند که یک سری حرکات را به هم متصل کنند تا به بالای دیواره برسند. علاوه بر این همه عضلات از نوک انگشت دست تا نوک انگشت پا در حال کار کردن هستند.

مزایای شناختی

هر مسیر در سنگنوردی مانند یک پازل است که سنگنورد باید به شکلی آنرا حل کند. بچه ها باید از مهارت های حل مساله خود استفاده کنند تا بفهمند که چگونه بدنشان را به بالا انتقال دهند. این فرآیند کشف کردن می‌تواند مهارت‌های تحلیلی و همچنین مهارت‌های برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری کودکان را توسعه دهد.

مزایای اجتماعی و عاطفی

از نقطه نظر اجتماعی و عاطفی، صخره نوردی ورزشی بسیار دلپذیر، دوستانه و متنوع است. سالن‌های ورزشی سنگ نوردی سرپوشیده مکان‌های عالی برای یافتن دوستان و جامعه جدید هستند. آنها همچنین مکان های خوبی برای توسعه مهارت های ارتباطی و گوش دادن هستند که هر دوی آنها برای صعود ایمن مهم هستند.

صخره نوردی مانند بسیاری از ورزش های دیگر می تواند راهگشای بسیار خوبی برای کاهش اضطراب و استرس در کودکان باشد.

همچنین، برای بچه هایی که ممکن است «ورزشی» در نظر گرفته نشوند، این ورزش مکانی عالی برای کمک به ایجاد اعتماد به نفس و عزت نفس آنهاست.

کودکان از چه سنی می توانند سنگنوردی را شروع کنند.

سن پنج یا شش سالگی برای شروع سنگنوردی کودکان مناسب است. در تحقیقی که در المپیک انجام گرفت مشخص شد که سنگنوردان المپیکی این ورزش را در همین سن به صورت تقریبی شروع کرده بودند. (بین ۵ تا ۹ سالگی)

نکات مهم در سنگنوردی کودکان

  • اولین گام برای سنگنوردی کودکان آشنایی با فضای باشگاه سنگنوردی می باشد.
  • در مرحله بعدی بهتر است به آرامی کودک با تکنیک های صعود آشنا می گردد.
  • توجه داشته باشید که هدف اصلی در اولین سالهای تمرین آگاهی فنی است و نیازی به فشار تمرینی مانند بزرگسالان نخواهد بود.
  • کودکان حتما به مربی نیاز دارند.
  • لذت بردن از ورزش و فضای سنگنوردی برای کودکان نکته مهمیست که بایست به آن توجه شود.

باشگاه سنگنوردی برای کودکان در تهران

باشگاه ورزشی موج با دیواره بولدرینگ و فضای تمرین مناسب و همچنین مربیان مجرب در خدمت علاقمندان به سنگنوردی در تهران می باشد.

۴.۷/۵ - (۳ امتیاز)

باشگاه ورزشی موج

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Button