کوهنوردی

لیست وسایل کوهنوردی با عکس و توضیحات جامع

کوهنوردی کار سختی است. در حین انجام این کار به قدرت روحی و جسمی نیاز دارد. علاوه بر این، کوهنوردی نیز نیازمند آموزش صحیح و سیستم راهنمایی مناسب است. اما آیا می دانید مهم ترین نکته در پیگیری کوهنوردی چیست؟

لیست کاملی از تمام تجهیزات ضروری کوهنوردی و وسایل مورد نیاز شما. هنر کوهنوردی به وسایل ضروری زیادی نیاز دارد که بدون آنها ممکن است عمل شما شکست بخورد. علاوه بر این، سرمایه گذاری در وسایل کوهنوردی با کیفیت خوب، یک ماجراجویی موفق را تضمین می کند.

به همین دلیل ما در این مقاله به جمع آوری کامل ترین لیست وسایل کوهنوردی با عکس پرداخته ایم تا راهنمای مسیر شما باشد.

لباس کوهنوردی

برای سهولت خواندن لیست تجهیزات کوهستانی، اجازه دهید آن را به بخش‌هایی تقسیم کنیم.

نوشته های مشابه

ببینید، در کوهنوردی، شما به فهرستی طولانی از لباس نیاز دارید تا از شما در برابر هوای کوه محافظت کند. تمام این لباس‌ها باعث می‌شوند که هیپوترمی نگیرید و به راحتی از هر کوهی که انتخاب می‌کنید بالا بروید.

بنابراین، اجازه دهید به تمام لباس های ضروری نگاهی بیاندازیم.

لباس بیس کوهنوردی (۲ تا ۳ تکه)

لایه بیس کوهنوردی در سیستم لایه بندی پوشاک به منظور حفاظت بهتر از پوست استفاده می شود. یکی از مهمترین ویژگی های مورد توجه در لایه بیس، تنفس پذیری است.
تنفس پذیری به معنای آن می باشد که عرق بدن از طریق لباس خارج شده و لباس بیس شما خیس نخواهد شد.

از طرف دیگر یک لباس بیس کوهنوردی باید خاصیت خشک شدن سریع داشته باشد. یعنی در حداقل زمان ممکن خشک شود. این موضوع در شرایط کوهستان که دسترسی به منابع گرمایی کمتر است اهمیت ویژه ای خواهد داشت.

لباس بیس کوهنوردی اعم از شلوار بیس و بلوز بیس خاصیت کشسانی دارند. دلیل این موضوع هم این است که به راحتی بتوان در طول حرکت از آنها استفاده کرد و مانع فعالیت های ورزشی نشوند.

در گذشته انواع لباس بیس بیشتر الیاف ابریشم تولید می شد اما با توسعه نساجی امروزه اکثر این تولیدات از پلی استر، نایلون کامپوزیت، لیکرا به همراه اسپاندکس تولید و تهیه می شوند.

لایه میانی یا پلار (۱ تا ۳ تکه)

بعد از اینکه اکنون لایه پایه خود را پوشیدید، باید یک لایه پلار بپوشید. لایه پلار باید به خوبی برای شما مناسب باشد. این لایه از گرمای بدن شما محافظت خواهد کرد.

علاوه بر این، لایه پلاری که می‌خرید می‌تواند دارای کلاه نیز باشد. هنگام انتخاب لایه پلار مناسب، توصیه می کنیم لایه ای را انتخاب کنید که دارای فلیس شبکه ای است زیرا بهترین نسبت گرما به وزن را فراهم می کند.

با این حال، اگر تمایلی به خرید یک ژاکت پشمی به عنوان لایه میانی خود ندارید، می توانید از کاپشن پر سبک برای این لایه استفاده کنید.

کاپشن کوهنوردی یا گورتکس

کاپشن کوهنوردی که به آن ژاکت کوهنوردی نیز گفته می شود یکی از مهمترین اقلام در لوازم کوهنوردی محسوب می گردد. این ژاکت کوهنوردی به عنوان بیرونی ترین لایه در سیستم لایه بندی پوشاک کوهستان به حساب می آید.

لباس پوشیدن مناسب برای یک ورزش در فضای باز مانند پیاده روی بر اساس سیستم ۳ لایه است که لایه بندی نیز نامیده می شود:

 • لایه پایه تنفسی: لایه ای کنار پوست که رطوبت را از پوست دور می کند.
 • لایه میانی عایق: لباسی که بر روی لایه اول پوشیده می شود تا در صورت لزوم از سرما محافظت کند.
 • لایه بیرونی محافظ یا کاپشن کوهنوردی: ژاکتی که از عناصر بیرونی مانند باران، برف و باد محافظت می کند.

هنگامی که در حال کوهنوردی هستید، مهم است که بدون توجه به آب و هوا، یک کاپشن کوهنوردی همراه خود داشته باشید، حتی اگر زمانی که هوا خوب است، اهمیت آن را دست کم نباید گرفت. کاپشن کوهنوردی شما ممکن است در تمام طول مسیر پیاده روی در پایین بسته باقی بماند، اما زمانی که باد به طور غیرمنتظره ای هوا تغییر کند یا اگر با بارش باران غافلگیر می شوید، مفید خواهد بود. در کوهستان وقتی شرایط واقعا خیس می شود، یک کاپشن کوهنوردی ضد آب می تواند یک وسیله با ارزش باشد.

کاپشن پر

کاپشن پر به منظور حفظ بدن در سردترین شرایط جوی کاربرد دارد. همچنین در هنگام کمپینگ نیز از پر استفاده می کنند. کاپشن های پر سبک وزن و گرم هستند که دلیل آن هم پف کردن پر می باشد. در زمان خرید کاپشن پر باید به میزان تراکم پر آن توجه کنید.

شلوار کوهنوردی

شلوار کوهنوردی، یکی از مهم ترین لوازم کوهنوردی است و انتخاب یک شلوار کوهنوردی مناسب تاثیر بسزای در کیفیت صعود شما چه در صعودهای جدی و چه در پیمایش های چند ساعت یا اسکای رانینگ دارد. انواع شلوار مورد استفاده در کوهنوردی و کوهپیمایی به شرح شلوارهای عایق و شلوارهای غیرعایق است.
شلوارهای غیرعایق که ما به عنوان شلوار ترکینگ می شناسیم برای پیمایش در فصول گرم و خشک طراحی شده اند. این شلوارها دارای خاصیت ضدآب نبوده و سبکی و کشسانی و همچنین خشک شدن سریع در آنها اهمیت دارد. شلوارهای ترکینگ برای پیمایش راحت در فصول گرم طراحی شده اند.

برخی از انواع شلوار کوهنوردی ترکینگ دارای قسمت های ضدخش در زانوها هستند که برای افزایش دوام به کار برده میشوند. به دلیل کشسانی بالا و سبکی می توانید از این شلوارها در فعالیت هایی مانند سنگنوردی و اسکای رانینگ یا تریل رانینگ نیز استفاده کنید.
در بخش دیگر شلوار کوهنوردی عایق وجود دارد. این شلوارها همانطور که از نامشان پیداست برای عایق کردن بدن در برابر رطوبت، باد و سرما استفاده می شوند که در ادبیات عمومی به آنها شلوار گرتکس می گوییم.
از سایر شلوارهای کوهنوردی می توان به انواع پلار اشاره کرد که به عنوان لایه گرمایی در بین بیس و لایه رویی ضدآب، ضدباد کاربرد دارند.
شلوارهای کوهنوردی بیس نیز نزدیک ترین لایه به بدن هستند که بدن فرد را خشک و گرم نگه می دارند. لایه بیس باید حداکثر هماهنگی با پوست را داشته باشد تا بهتر عمل کند.

داون سوییت

داون سوییت یک کت و شلوار پر است که برای صعود به قلل ۸۰۰۰ متری کاربرد دارد. این لباس ها بسیار گرم بوده و در عین حال سبک هستند و زیپهای مختلفی برای پوشیدن یا دستشویی کردن دارند.

گتر کوهنوردی

برف، آب، خاک و سنگریزه‌ها می‌توانند حتی به ضدآب‌ترین کفش های کوهنوردی نفوذ کنند. برای جلوگیری از این امر باید گتر بپوشید. گترها یکی از وسایل کوهنوردی ضروری است که رویه های آسیب پذیر کفش شما را می پوشانند تا به طور کامل از پاهای شما در برابر عوامل محیطی محافظت کنند.

دستکش ها

در کوهنوردی لازم است ازدستانتان محافظت کنید. سرما و رطوبت و برف می تواند برای دست ها خطرناک باشد و به سرمازدگی منجر شود. راهکار این موضوع استفاده از دستکش کوهنوردی مناسب می باشد.

دستکش نازک و سبک (۲ جفت)

اولین لایه ای که برای محافظت از دست کار می کند می تواند دستکش های پشمی سبک وزن باشد. ما به شما توصیه می کنیم روی دستکش های پشمی نازک با کیفیت خوب سرمایه گذاری کنید که به خوبی برای شما مناسب باشد تا در نهایت دستکش های دیگر را روی آن قرار دهید.

دستکش وینداستاپر (۲ جفت)

همانطور که از نام آن پیداست، دستکش های وینداستاپر به محافظت از دستان شما در برابر اثرات مضر باد و برف کمک می کنند. علاوه بر این، به دنبال یک دستکش بادگیر باشید که به لمس صفحه نمایش حساس باشد تا بتوانید به راحتی از تلفن یا سایر وسایل الکترونیکی خود بدون باز کردن لایه های دستکش استفاده کنید.

دستکش های سنگین پلار (۲ جفت)

دستکش های سنگین که اغلب به عنوان دستکش گاید شناخته می شوند، زمانی استفاده می شوند که در طول کوهنوردی شروع به رسیدن به ارتفاعات می کنید.

دستکش ۵ انگشتی (یک جفت) و دستکش دو انگشتی پر (یک جفت)

برای صعود به ارتفاعات به دستکش های قوی تری نیاز دارد. این دستکش های کوهنوردی در برابر عوامل محیطی عایق بوده و به بهترین وجه از دستان شما حفاظت می کنند. این مدل دستکش ها عمدتا برای کوهنوردی در ارتفاعات بالاتر طراحی و تولید می شوند.

محافظت از پا

از آنجایی که کوهنوردی یک کار سنگین است، سرمایه گذاری روی کفش های محافظ خوب ضروری است. اینها همه چیز را از جوراب گرفته تا دمپایی گرفته تا کفش های کوهنوردی سنگین را شامل می شود.

جوراب کوهنوردی (۲-۳ جفت)

انواع جوراب کوهنوردی به طور معمول از ترکیبات پشم گوسفند یا پشم مصنوعی یا سایر الیاف مصنوعی تولید می شوند. خاصیت این الیاف عموما این است که به سرعت خشک می شوند و حتی در زمان خیس بودن هم تا حدودی خاصیت گرمایی خود را حفظ می نماید. از دیگر ویژگی این الیاف می توان به تنفس پذیری آن اشاره کرد که باعث می شود عرق بدن به بیرون هدایت شود.

بالشتک ها یا پدها به منظور محافظت از نقاط داغ پا در برابر سایش با کفش و در نتیجه تاول زدن کاربرد دارند. این قسمت ها هم در جوراب کوهنوردی مردانه و هم در جوراب کوهنوردی زنانه وجود دارند به طور کلی شامل قسمت های ضخیم تر و نرم تر هستند که باعث آسایش پای شما شده و جلوی تاول و خستگی زودهنگام را می گیرند. مزیت استفاده از جوراب کوهنوردی نو این است که این بالشتک ها برجستگی بیشتری دارند، پس سعی کنید همواره از جوراب های کوهنوردی تازه استفاده نمایید.

یکی دیگر از موارد مورد توجه در جوراب کوهنوردی ساق آن است. یک نکته مهم در اینجا این است که ساق جوراب باید از کفش شما بلندتر باشد تا در نقطه اتصال ساق کفش به پا سایش و در نتیجه زخم ایجاد نگردد. جوراب های کوهنوردی در انواع ساق متوسط و ساق بلند در دسترس هستند.

کفش کوهنوردی

کفش کوهنوردی از ضروری ترین لوازمی است که در فعالیت هایی مانند کوهنوردی و کوهپیمایی باید به آن توجه داشته باشید. انواع و اقسام کفش کوهنوردی وجود دارد که در ادامه به برخی از آنها خواهیم پرداخت.

کفش ترکینگ

انواع کفش ترکینگ در دسته بندی سبک قرار می گیرند و معمولا دارای ساق متوسط هستند. این کفش ها همین طور که از نامشان پیداست مناسب پیمایش و کوهپیمایی می باشند. کفش ترکینگ ضدآب و تنفسی بوده و زیره تقویت شده برای برخورد با سنگ و خاک دارد.

کفش کوهنوردی سه فصل

این مدل کفش کوهنوردی برای کوهنوردی در سه فصل بهار، تابستان و پاییز مناسب می باشد. این مدل کفش برای شرایط سخت زمستانی مناسب نیست. کفش های سه فصل نسبت به کفش ترکینگ سنگین تر می باشد.

کفش کوهنوردی تک پوش سنگین

کفش تک پوش سنگین مناسب برنامه های زمستانی، صعود روی یخ و یخچال و سرمای متوسط تولید می شود. این کفش های بیشتر مناسب برنامه های یکروزه هستند. از ویژگی های این کفش ها می توان به قابلیت انطباق با کرامپون، بدنه عایق بندی شده، لایه گورتکس، ضدآب بودن و کفه سخت اشاره کرد.

کفش دوپوش کوهنوردی

کفش های دوپوش کوهنوردی دارای دو لایه می باشند. پوش داخلی وظیفه گرم نگه داشتن پا را برعهده دارد. در حالی که لایه بیرونی پا را در مقابل سرما و رطوبت و برف حفظ می کند.

امروزه بیشتر کفش های دوپوش با یک گتر کار شده زیپ دار روی کفش ارایه می شوند.

کلاه و سرپوش کوهنوردی

سر بخش حساسی از بدن است. جالب است بدانید که نیمی از گرمای بدن از طریق سر و گردن خارج می شود. از سوی دیگر این عضو بدن انسان به شدت در معرض آسیب دیدگی هایی مانند ریزش سنگ و غیره قرار دارد. برای کوهنوردی و سنگنوردی ایمن باید توجه ویژه ای به پوشش سر داشته باشید. در ادامه به توضیح مختصری پیرامون انواع کلاه و سرپوش در کوهنوردی می پردازیم.

کلاه ایمنی کوهنوردی و سنگنوردی (هلمت)

کلاه ایمنی کوهنوردی و سنگنوردی یا هلمت برای حفاظت از سر در مقابل ریزش سنگ و یخ از بالا، برخورد سر با دیواره در زمان صعود و حفاظت در زمان پاندول شدن طراحی و تولید می شوند. همه کلاه های ایمنی دارای استانداردهای حفاظتی در برابر ضربه هستند.

کلاه آفتابی کوهنوردی و کوهپیمایی

کلاه آفتابی کوهنوردی و طبیعت گردی همانطور که از نامش پیداست به منظور حفظ پوست در مقابل اشعه مضر آفتاب به کار برده می شود. انواع این کلاه ها در بازار هست که برخی از مدلها چند تکه هستند به طوری که می توانید روی گردن و صورت خود را نیز پوشش دهید. کلاه آفتابی دارای نقاب بوده و می بایست تنفسی باشد.

کلاه کولاک و بوران

کلاه های بوران و کولاک کوهنوردی برای حفظ حرارت و همچنین پوست در تندبادهای شدید در حین کوهنوردی تولید و عرضه می شوند. این کلاه ها به صورت نقاب روی کل سر و گردن را می پوشانند و تنها چشمها و دهان به منظور دیدن و تنفس بیرون می ماند.

کلاه پلار کوهنوردی

کلاه پلار کوهنوردی به منظور حفظ گرمای سر کاربرد دارد که دور سر تا روی گوش را می پوشاند. این مدل کلاه ها به صورت دولایه یا تک لایه به فروش می رسند.

اسکارف کوهنوردی

اسکارف یا باف کوهنوردی یک پارچه کشسان لوله ای شکل است که کاربردهای گوناگونی دارد. از اسکاف کوهنوردی می توانید برای پوشش سر به صورت هدبند یا کلاه، عرق گیر، پوشش گردن یا حتی محافظت از ساعت خود استفاده کنید.

کرامپون

کرامپون به ساده ترین شکل دارای چند نیش است که با درگیر شدن در برف و یخ جلوی لیز خوردن کوهنوردان را می گیرند. انواع مختلف از کرامپون به منظور استفاده های مختلف طراحی و تولید شده است.

 • کرامپون های کلاسیک: این مدل کرامپون ها به عنوان غیراتوماتیک شناخته شده و قابلیت سوار شدن روی انواع کفش دارند.
 • کرامپون نیمه اتوماتیک: این مدل کرامپون ها روی کفش هایی فیکس میشوند که در عقب خود زبانه فکیس کردن داشته باشند.
 • کرامپون های اتوماتیک: این نوع کرامپون ها تنها روی کفش های نصب می شوند که زبانه فیکس عقب و جلو داشته باشند.
 • کرامپون های آبشاری: این نوع کرامپون ها برای یخنوردی و صعود از یخ مناسب تر هستند
 • کرامپون برفچالی: نیش جلوی این کرامپون ها افقی بوده و برای پیمایش روی برف طراحی شده اند.

یخ شکن به منظور پیمایش یا کوهپیمایی روی برف سفت و مسیرهای یخزده در برنامه های سبک به کار برده می شوند.

هارنس

هارنس (Harness) در سنگنوردی و کوهنوردی یکی از مهم‌ترین تجهیزات ایمنی است که به کمک آن افراد می‌توانند به صورت ایمن‌تر از کوه‌ها و صخره‌ها صعود کنند. هارنس یک سیستم کامل از نوارها، حلقه‌ها و بندها است که برای اتصال طناب به بدن و تعلیق نیازمندیم.

کارابین

کارابین یک حلقه فلزی است که می تواند از یک طرف باز شود. به این سمت دروازه گفته می شود. طرف دیگر آن ستون فقرات -spine- نامیده می شود. از کارابین اغلب برای سنگ نوردی ، قایقرانی و کوهنوردی استفاده می گردد. آنها همچنین برای ساخت ساختمانهای بلند یا تمیز کردن پنجره ها استفاده می شوند. این کلمه از کلمه آلمانی “Karabinerhaken” گرفته شده است.

عینک کوهنوردی

استفاده منظم از عینک کوهنوردی آفتابی برای سلامت طولانی مدت چشمان شما بسیار مهم است، به خصوص اگر زمان زیادی را در خارج از منزل زیر نور خورشید می گذرانید. تابش اشعه ماوراء بنفش (UV) خورشید نه تنها باعث می شود چشمان شما بعد از یک روز طولانی بیرون از خانه احساس خستگی و درد کند، بلکه در درازمدت قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید می تواند به مشکلات جدی چشم بیانجامد.

عینک طوفان از نظر شکل شبیه به عینک اسکی می باشد. با این حال تفاوت هایی نیز دارند. عینک طوفان کوهنوردی عموما دارای لنز دوجداره می باشند و واید هستند به طوری که شما دید بازتری نسبت به اطراف دارید. عینک طوفان همانطور که از نامش پیداست برای شرایط بادخیز و طوفانی استفاده میشود. همچنین این عینک های عایق بهتری بوده و ناحیه اطراف چشم بهتر گرم می ماند.

از سوی دیگر در دمای هوای نه چندان سرد استفاده از عینک طوفان به دلیل همین گرم شدن محیط چشم می تواند آزاردهنده شود. در این شرایط بهتر است از عینک کوهنوردی معمولی استفاده کنید.

هدلایت یا چراغ پیشانی

چراغ پیشانی یا هدلایت ها یکی از ۱۰ مورد ضروری برای هر چک لیست کوله گردی و کوهنوردی هستند. شما بدون آن به طبیعت وحشی نمی‌روید، زیرا در صورتی که نشنیده باشید، هیچ چراغ خیابانی در عمق کیلومترها جنگلی از کاج‌های سر به فلک کشیده وجود ندارد.

با این حال، چراغ‌های پیشانی فقط یک ابزار بیابانی نیستند. آنها اغلب در هر کیت بقا توصیه می شوند، چه برای یک بلای طبیعی، خرابی وسیله نقلیه یا آخرالزمان زامبی ها. آنها کوچک و سبک هستند، معمولاً (اگرچه نه همیشه) می توانند برای مدت طولانی بدون استفاده یک گوشه باشند و بدون هیچ وسیله الکترونیکی اضافی کار کنند.

چاقوی کوهنوردی

چاقوی کوهنوردی یکی از اقلام ضروری برای برنامه های کوهنوردی و کمپینگ به  شمار می رود. شما برای استفاده های مختلف مانند آشپزی، تعمیرات، امداد و سایر موارد به یک چاقو نیاز خواهید داشت. این جز قسمتی از کیت بقا نیز محسوب می شود.

چاقوهای تاشو یک حسن بزرگ دارند و آن این است که به راحتی در دسته خود جمع شده و حمل آنها از این لحاظ راحتتر خواهد بود. به همین جهت سبکتر هستند. انواع چاقوهای تاشو ممکن است دارای ضامن یا فنر برای باز شدن باشند. همینطور چاقوهای تاشو در سایزهای مختلف تولید می شود که می توانید از بین آنها بنا به نظر و هدف خود انتخاب نمایید.

یکی دیگر از انواع چاقو در کوهنوردی چاقو همه کاره یا ابزار همه کاره می باشد. استفاده از این چاقو ها به شما کمک می کند تا در برنامه های طولانی تر مثل برنامه های چند روزه به ابزارهایی مانند انبردست، پیچ گوشتی و سایر موارد برای تعمیرات و غیره دسترسی داشته باشد.

یکی دیگر از انواع چاقوها در کوهنوردی ست های قاشق چنگال، چاقو هستند که برای صرف غذا مناسب می باشند. با این حال از چاقوهای این مدل ها همچنین می توان در آشپزی و بریدن بندها و غیره نیز استفاده کرد.

باتوم یا عصای کوهنوردی

باتوم کوهنوردی یا عصای کوهنوردی یک وسیله ضروری در زمان کوهنوردی و کوهپیمایی در شیب و کوهستان می باشد. این وسیله به شما کمک می کند تا از فشار روی پاها کم کنید و از عضلات دست برای حفظ تعادل کمک بگیرید. از جمله مزیت های باتوم کوهنوردی می تواند به افزایش سلامت زانو اشاره کرد.

انواع مختلف باتوم کوهنوردی در بازار وجود دارد که مهمترین تقسیم بندی را می توان بر اساس سیستم قفل آنها انجام داد.

 • باتومهای با قفل پیچی
 • باتوم های کلیپسی

کیسه خواب

کیسه خواب کوهنوردی یکی از اقلام ضروری در برنامه های بیش از یکروزه در طبیعت، کمپینگ و کوهنوردی به شمار می رود. هنگام تصمیم گیری در مورد کیسه خواب کوهنوردی، این عوامل کلیدی را در نظر بگیرید:

 • درجه بندی دما: کیسه خوابی را انتخاب کنید که کمی پایین تر از دمای معمولی پایینی باشد که در سفرهای کوله پشتی خود پیش بینی می کنید.
 • سیستم خواب: راحت بودن در یک دمای خاص به بسیاری از متغیرهای دیگر، به ویژه R-value پد خواب شما، یکی دیگر از اجزای کلیدی سیستم خواب شما، بستگی دارد.
 • نوع عایق: پر یا الیاف. کیسه خواب های پر گرم تر و سبک تر هستند. در سوی دیگر کیسه خواب الیاف سنگین تر و ارزانتر است.
 • سایز کیسه خواب باید مناسب قد و قواره شما باشد.
 • سایز ویژگی ها مانند جنس زیپ و …

زیرانداز

انواع زیرانداز مانند زیرانداز کوهنوردی یا زیرانداز کیسه خواب، زیرچادری، زیرباسنی، زیرانداز کمپینگ و … هستند که بیشتر جهت برنامه های دارای شبمانی یا کمپینگ کاربرد دارند. هرچند که همراه داشتن یک زیرباسنی کوچک در یک برنامه طبیعت گردی به خصوص در مناطق مرطوب می تواند مفید باشد.
زیرانداز کیسه خواب دارای دو وظیفه اصلی است. اول اینکه باید به عنوان عایق عمل کند و گرمای بدن را به زمین سرد منتقل نکند. دوم اینکه باعث آسایش و راحتی فرد در خواب شود. از انواع زیرانداز کیسه خواب می توان به مدل زیرانداز آکاردئونی، زیرانداز بادی. زیرانداز فومی و سایر موارد اشاره کرد.
نکته مهم برای تهیه انواع زیرانداز چه کمپینگ یا زیراندازه کوهنوردی این است که حتما این وسیله باید در مقابل رطوبت عایق باشد. چرا که میزان رطوبت در طبیعت بالاست و پس از ساعتی می تواند به راحتی به چیزهای غیرعایق نفوذ کند.
زیرانداز چادر نوع دیگر زیراندازهای مورد استفاده در طبیعت است که برای حفظ چادر در برابر آسیب دیدگی، عدم نفوذ رطوبت به چادر و سایر موارد به کار گرفته میشود. این وسیله به خصوص در کمپهای بیش از یک روز می تواند مفید باشد.

انواع کوله پشتی

کوله پشتی کوهنوردی یکی از مهمترین و ضروریات در فعالیت های طبیعت گردی، کوهنوردی، سنگنوردی، دوچرخه سواری، تریل رانینگ، اسکای رانینگ و غیره می باشد. انواع و اقسام کوله پشتی با ظرفیت ها و مشخصات گوناگون تولید و طراحی شده است که می توانید بنا به اهداف خود از بین آنها انتخاب نمایید.

یکی از مهمترین دسته بندی ها در کوله پشتی مقدار حجم کوله یا اصطلاحا همان لیتر می باشد. لیتر بیشتر در اینجا به معنای جای بیشتر کوله پشتی است. به طور کلی ظرفیت های زیر مناسب برنامه های ذکر شده هستند.

 • کوله های تا ۱۰ لیتر: صعودهای سرعتی، اسکای رانینگ، دوچرخه سواری
 • کوله های ۱۰ تا ۲۰ لیتر: صعودهای معمول چند ساعته، برنامه های سبک.
 • کوله های ۲۰ تا ۳۰ لیتری: برنامه های یکروزه معمول
 • کوله ۳۰ تا ۴۰ لیتر: برنامه های یکروزه تا یک و نیم روزه- برنامه های یکروزه با وسایل فنی
 • کوله های ۴۰ لیتر به بالا: برنامه های بیش از یک روزه و چند روزه.

فلاسک

هیچ چیز مثل کم آبی نمی تواند یک روز را در کوهستان خراب کند. اگر مراقب حفظ هیدراتاسیون در مسیر نباشید، عقب افتادن آن آسان است. هنگامی که این اتفاق می افتد، بدن شما می تواند به طور شگفت انگیزی به سرعت خاموش و خسته شود. در اینجا استفاده از فلاسک کوهنوردی اهمیت پیدا می کند.

در طرف دیگر در هوای سرد و به خصوص دمای زیر صفر آب به سرعت یخ می زند و همچنین خوردن آب سرد می تواند باعث آسیب دیدن گلوی شما شود. همراه داشتن یک فلاسک با سایز مناسب در این فصل می تواند به شما کمک کند تا نیاز بدنتان را به نوشیدن آب برطرف کنید. انواع فلاسک کوهنوردی از نیم لیتر تا یک و نیم لیتر در بازار وجود دارد که عموما دوجداره هستند. همچنین می توانید برای فصل سرد یک بطری یا قمقمه در کنار فلاسک داشته باشید. انواع کمل بک های دارای روکش شلنگ نیز مقاومت بهتری در برابر یخ زدگی دارند.

کیسه آب یا کمل بک

کیسه آب کوهنوردی اصولا برای نوشیدن راحت آب طراحی شده اند. استفاده از این وسیله باعث میشود که آب خوردن بسیار آسانتر شده و نیازی به توقف برای نوشیدن نداشته باشید. تنها مکیدن شلنگی که در نزدیکی شما وجود دارد برای آبرسانی به بدن کافی خواهد بود. در این مطلب توضیحات کامل پیرامون انواع کمل بک، سایز و سایر ویژگی هایی که بایست بدانید به شما ارایه میشود:

 • انواع کیسه آب: انتخاب کمل بکی که برای فعالیت مورد نظر شما مناسب باشد.
 • ظرفیت: حجم کافی و متناسب با کوله و فعالیت
 • ویژگی ها: ویژگی های اضافی مانند شیروصل کردن و قطع کردن، قطع سریع لوله و…

ظرفیت کیسه آب ها به شرح زیر کاربرد دارد

 • ۰.۵ لیتری و کمتر (این مدلها بیشتر شبیه به بطری بوده و در انواع کیف کمری یا جلیقه های دویدن به کار برده میشوند.
 • ۱یا ۱.۵ لیتر: یک انتخاب مناسب برای مسافت های کوتاه یا دونده ها و دوچرخه سواران.
 • ۲ یا ۲.۵ لیتر: این سایز تعادل خوبی بین وزن و حجم ایجاد میکند.
 • ۳ لیتر یا بیشتر: مناسب برای پیمایش های طولانی در زمینهای بدون آب مانند پیمایش خط الراس ها در فصول گرم.
۵/۵ - (۲ امتیاز)

باشگاه ورزشی موج

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Button