کوهنوردی

راهنمای خرید کوله پشتی کوهنوردی کوچک یک روزه

کوله پشتی یعنی خانه دوم کوهنورد و یک کوله کوهنوردی کوچک برای اجرای برنامه های یک روزه یکی از ضروری ترین اقلام و تجهیزات کوهنوردی است که در بدو شروع کوهنوردی باید نسبت به خرید و انتخاب آن اقدام نمایید. از یک کوله کوچک می توان برای کوهنوردی و طبیعت گردی یکروزه استفاده کرد.

کوله کوچک معمولا بیش از کوله های بزرگ کاربرد دارد چرا که بیشتر برنامه های کوهنوردی به این سبک می باشند. برای خرید کوله کوچک و یک روزه کوهنوردی به موارد زیر لازم است توجه کنید.

  • حجم کوله کوهنوردی
  • دسترسی به داخل کوله
  • قابلیت استفاده با کیسه آب یا کمل بک
  • کمربند و سینه بند کوله پشتی
  • زیپ ها
  • قابلیت حمل باتوم و کلنگ کوهنوردی
  • بندهای فشرده سازی
  • وزن کوله پشتی
  • میزان دوام و مواد به کار رفته در کوله کوچک کوهنوردی

حجم و حجم کوله کوهنوردی کوچک و یک روزه

حجم کوله کوهنوردی کوچک و یک روزه می تواند بسته به نیاز شما متفاوت باشد اما به طور کلی این کوله ها بین ۱۰ تا ۳۵ یا نهایتا ۳۵ لیتر متغیر هستند. اگر هدفتان از کوهپیمایی تنها یک برنامه چند ساعتی آنهم در فصل تابستان می باشد کوله کوچک تر برایتان مناسب تر خواهد بود و یک کوله بین ۱۰ تا ۱۵ لیتری بهترین انتخاب شماست. اگر به دنبال اجرای برنامه های یکروزه زمستانی هستید وسایل بیشتری باید ببرید و یک کوله ۲۰ تا ۳۰ لیتری مناسب تر است. در صورت شرکت در برنامه های فنی نیز حجم لوازم فنی باعث می شود نیاز به کوله بین ۲۰ تا ۳۵ لیتری داشته باشید.

بانوان با توجه به کوچکتر بودن تجهیزات خود می توانند از سایزهای کوچکتر تجهیزات و پوشاک زنانه می توانند از کوله های کوچکتر و نسبتا سبکتر استفاده کنند.

دسترسی به داخل کوله پشتی و زیپ ها

دسترسی کوله پشتی های کوچک بیشتر از قسمت بالای کوله پشتی هست. با این حال بعضی از این مدل ها دارای دسترسی از بدنه یا پایین هستند که به شما کمک می کند بدون بیرون ریختن همه لوازم به داخل کوله خود دست یابید. البته این مدل ها عموما قدری سنگین تر هستند.

از طرف دیگر چند جیب داخلی و خارجی در کوله پشتی باعث راحتی تفکیک لوازمی مانند چراغ پیشانی و کیت کمک های اولیه و دستکش می گردد.

کمربند و بند سینه در کوله پشتی های کوچک

کمربندهای کوله پشتی های یکروزه به طور معمول دارای ضخامت و پدینگ کمتری می باشند، با این حال استفاده از آنها می تواند به حفظ تعادل کمک کند. برای حمل بعضی از مدلهای خیلی کوچک نیز نیازی به استفاده از کمربند مانند کوله پشتی های چند روزه نیست. استفاده از بندسینه نیز برای تقسیم بار بهتر کوله پشتی ضرورت خواهد داشت.

بندها و قابلیت حمل باتوم و کلنگ

قابلیت حمل باتوم و کلنگ در کوله پشتی های کوچک نیز به اندازه کوله های بزرگ اهمیت دارد. البته برخی از کوچکترین مدل ها با دلایل خاصی طراحی و تولید شده اند و ممکن است فاقد این ویژگی ها باشند اما به طور کلی شما به امکان بستن باتوم کوهنوردی و کلنگ روی کوله پشتی خود نیاز خواهید داشت پس لازم است در زمان خرید به این موارد توجه داشته باشید.

ضخامت و دوام

این بخش نیاز به یک بده بستان دارد. کوله پشتی های بادوام تر معمولا از بدنه ضخیمتری تولید می شوند که در نتیجه به وزن آنها می افزاید. در برابر کوله های سبک تر دارای بدنه نازکتری هستند که حساس تر است اما سبکتر خواهد بود. شما می توانید با توجه به نیاز خود و اولویت دادن به اینکه وزن برایتان مهم تر است یا دوام انتخاب نمایید.

سایر ویژگی ها

از ویژگی های دیگر کوله پشتی های کوچک می توان به جیب های کشسان (معمولا در کنار کوله پشتی) قابلیت انطباق با کیسه آب یا کمل بک، بندهای فشرده سازی در طرفین، جیب های توری داخلی، دسترسی از پایین یا دیافراگم جداگانه قراردادن کرامپون اشاره کرد.

جمع بندی

همانطور که اشاره کردیم کوله پشتی کوهنوردی کوچک یا یکروزه یکی از اقلام اولیه و ضروری برای کوهنوردی است و بیشترین استفاده را در بین انواع کوله پشتی دارد. شما می توایند با توجه به نکات بالا از بین انواع کوله های ارایه شده در بازار انتخاب نمایید. همچنین به عنوان پیشنهاد می توانید انواع لوازم کوهنوردی از جمله کوله های یکروزه را از فروشگاه موج کوه تهیه کنید.

مطالب مرتبط

۵/۵ - (۱ امتیاز)

باشگاه ورزشی موج

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Button