Uncategorizedآمادگی جسمانیتناسب اندام

۱۰ فایده مهم ورزش کردن

شاید ورزش کردن و به خصوص شروع کردن به ورزش آسان نباشد. اما انجام دادن آنها هیچ وقت باعث پشیمانی نمی شود.یک پیاده روی ساده تا تمرین ماراتن یا وزنه برداری می تواند تاثیرات مثبت زیادی روی بدن داشته باشند. مطالعه درباره فواید ورزش باعث می شود انگیزه تان افزایش یابد. در ادامه به بعضی از مهمترین این مزایا اشاره می کنیم.

فواید ورزش

مدیریت وزن

یکی از بزرگترین دشمنان سلامتی اضافه وزن است. اضافه وزن می تواند باعث آسیب دیدن مفاصل، فشار خون و سایر بیماری ها مزمن یا کشنده شود. ورزش کردن یکی از بهترین راهکارها برای کنترل وزن در کنار رژیم غذایی مناسب می باشد. با تمرین می توانید تعادل دریافت و مصرف کالری را به شکلی که مناسب شماست ایجاد کنید.

کاهش استرس

یکی از بهترین راهکارها برای تغییر دادن یک روز سخت کاری ورزش کردن است. یکی از رایجترین فواید ورزش تسکین استرس می باشد. عرق کرکدن می تواند به شما در کنترل استرس جسمی و روحی کمک کند. این باعث افزایش نوراپی نفرین -ماده شیمیایی تعدیل کننده استرس- میشود.

تقویت ترکیبات شیمیایی شادی آور

ورزش کردن باعث تولید اندورفین در بدن میشود که احساس شادی و سرخوشی را تحریک می کند. تحقیقات نشان داده است که ورزش کردن با افزایش ۲۲ درصدی اندروفین می تواند احتمال بیماران مبتلا به افسردگی را افزایش دهد. تحقیقی در سال ۲۰۱۳ نشان داد که تفاوتی بین اثربخشی داروهای ضدافسردگی و ورزش کردن وجود ندارد. نگران کمبود وقت نباشید. فقط چند جلسه ۳۰ دقیقه ای در هفته برای رسیدن به این هدف کافیست.

نوشته های مشابه

افزایش اعتماد به نفس

برای رسیدن به اعتماد به نفس لازم نیست به نبرد اژدها بروید. قدری تمرین روی تردمیل می تواند همان اندازه تاثیرگذار باشد. قدری ورزش کردن به همراه کاهش وزن و ایجاد ظاهر فیزیکی بهتر تصویر شما از خودتان را تغییر خواهد داد.

لذت از فضای باز

یکی از فواید ورزش به خصوص ورزشهای فضای باز، مانند سنگنوردی، کوهپیمایی و اسکی بدن و ذهن را به شدت تغییر میدهد. تحقیقات نشان داده که این نوع فعالیت ها می توانند باعث افزایش تفکر خلاقتر شوند. می توانید تمرین باشگاهی را با ورزشهای فضای باز ترکیب کنید تا لذت کافی از هر طرف نصیبتان شود. تاثیر آفتاب و ویتامین دی را نیز نباید نادیده گرفت.

جلوگیری از افت توان مغزی

با افزایش سن، کارکرد مغز متاسفانه کاهش می یابد. البته تمرین کردن و رژیم غذایی سالم نمی تواند آلزایمر را درمان کند، اما می تواند به شما کمک کند تا مغزتان را در برابر کاهش شناختی که پس از ۴۵ سالگی آغاز میشود، تقویت کنید. تمرین همچنین باعث تقویت مواد شیمیایی می شود که از انحطاط هیپوکامپ، قسمت مهمی از مغز برای یادگیری و حافظه، جلوگیری می کنند.

برطرف کردن اضطراب

باور کنید اثر ورزش از آرام بخشها بیشتر است. همچنین مطالعات نشان داده اند که ورزش منظم متوسط تا شدید منجر به کاهش بیشتر اضطراب نسبت به ورزش سبک می شود.

افزایش قدرت مغز

یکی از فواید ورزش که می تواند تاثیر زیادی در کار و زندگی شما داشته باشد. مطالعات نشان داده است که ورزشهای قلبی عروقی می توانند سلولهای مغزی جدیدی ایجاد کنند و عملکرد مغز را بهبود ببخشند. به نظر میرسد تمرین باعث افزایش یک نوع پروتئین در مغز میشود که می تواند روی تصمیم گیری، تفکر و یادگیری تاثیر مثبتی داشته باشد.

همچنین عرق کردن باعث افزایش تولید سلولهایی در هیپوکامپ میشود که مسئول یادگیری و حافظه هستند.

کمک به مدیریت اعتیاد

مغز در پاسخ به هر نوع لذت، دوپامین”ماده شیمیایی پاداش” را آزاد می کند. ورزش می تواند سرچشمه ای برای این ماده شود. با این حال، مواد مخدر و الکل نیز همین کار را می کنند. این چرخه پاداش در مغز می تواند منجر با ایجاد الگوهای اختلال در مصرف مواد شود. به طور نمونه فعالیت بدنی می تواند به کسانی که در تلاش برای ترک سیگار هستند، کمک کند.

افزایش کیفیت زندگی

کارمندانی که به طور منظم تمرین می کنند، بهره وری بیشتری نسبت به دیگران دارند. پیشنهاد می کنیم اگر درگیر موضوعاتی مانند کنکور یا فشار کاری سخت هستید، حتما روزانه نیم ساعت تا ۴۰ دقیقه تمرین کنید، مطمئن باشید نتیجه بهتری خواهید گرفت.

چطور بود؟

mojclub

باشگاه ورزشی موج تناسب اندام ، آمادگی جسمانی ، بدنسازی ، سنگنوردی مشاوره تخصصی ورزشی از نونهالان تا قهرمانی تلفن : 22214558

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Button