Uncategorizedبدنسازی

فواید بدنسازی چیست

بدنسازی توسط افرادی انجام می شود که مایلند ساختار بدن خود را از طریق تمرینات شدید عضلانی تغییر دهند. به طور کلی بدنسازان از سه استراتژی اصلی برای به حداکثر رساندن قدرت عضلانی خود استفاده می کنند. روش اول این است که قدرت آنها را از طریق وزنه یا تجهیزات مقاومت الاستیک و هیدرولیک به حداکثر برسانید. استراتژی دوم این است که بر تغذیه تخصصی تأکید شود و پروتئین و مکمل های اضافی را در رژیم غذایی روزانه گنجانده شود. استراتژی سوم این است که بدن به اندازه کافی استراحت کند که شامل خواب و همچنین بهبود بین تمرینات متوالی می شود.اما فواید بدنسازی چیست؟

فواید بدنسازی چیست؟

بدنسازی ورزشی امن برای تناسب اندام

به گفته fullrangestrength بدنسازان حرفه ای  کمتر از یک دهم مصدومیت کراس فیت ، وزنه برداری، پاورلیفتینگ یا ژیمناستیک دارند. دویدن به عنوان یک فعالیت “طبیعی” شناخته می شود و بدنسازی گاهی به عنوان فعالیت “غیر طبیعی” مورداتهام  قرار می گیرد ، با این حال میزان آسیب دیدگی دوندگان ۵۰ برابر بدنسازان حرفه ای است!

بیشتر صدمات وارده در حین فعالیت های بدنی ناشی از فشارهای ضربه ای ، تغییرات سریع سرعت یا جهت ، دامنه یا حرکت بیش از حد یا تکرار بیش از حد در حین فعالیت است.

ورزش های گروهی نظیر  فوتبال ، فوتبال آمریکایی ، بسکتبال ، بیس بال ، هاکی و غیره – نیاز به حرکات انفجاری و کنترل نشده ای دارد که تاندون ها و ماهیچه ها را تحت فشار قرار می دهد. بیشتر آنها نیز شامل ضربه ناشی از فشارهای ضربه ای کنترل نشده ی ناشی از برخورد می شوند.

کراس فیت ، وزنه برداری ، پاورلیفتینگ و ژیمناستیک در مقایسه با ورزشهای تماسی میزان نسبتاً پایینی در صدمات دارند ، اما از آنجا که تمرین این فعالیتها شامل حرکات انفجاری یا ضربه در برابر مقاومت است (به عنوان مثال زمین یا میله در ژیمناستیک) ، آنها مفاصل را درگیر می کنند. اندام ها و قسمت تحتانی کمر به فشارهای ضربه ای وارد می شود که می تواند باعث آسیب به بافت نرم یا سخت شود.

بدنسازی مناسب – تمرینات مقاومتی دقیق – شامل مواجهه کم یا بدون مواجهه با فشارهای ضربه ای است ، زیرا بر اساس حرکت آرام و کنترل شده در برابر مقاومت در محدوده حرکتی طبیعی است. بدنسازی مناسب همچنین از حرکات متنوعی برای محافظت در برابر صدمات ناشی از استرس ناشی از استفاده بیش از حد از برخی ماهیچه ها و استفاده نادرست از برخی دیگر استفاده می کند. بنابراین ، می توانید بدنسازی را بدون آسیب دیدگی که می تواند آمادگی جسمانی شما را برای یک عمر از بین ببرد .

افزایش سلامت بدن

بدنسازی علاوه بر زیبایی ظاهری فوایدی دارد که شما نمی توانید آنها را ببینید یا حتی لزوماً احساس کنید.

یکی از فواید بدنسازی کاهش احتمال بیماری عروق کرونر قلب است. انجام تمرینات مانند تمرینات با وزنه ، تمرینات شکمی و تمرینات هوازی منجر به کاهش و کنترل فشار خون و همچنین کاهش و کنترل کلسترول خواهد شد. یکی دیگر از فواید بدنسازی این واقعیت است که مفاصل را به شدت تقویت می کندو از آنجا که بدنسازی مفاصل شما را تقویت می کند ، احتمال اینکه در سنین بالا با پوکی استخوان یا آرتریت روبرو شوید بسیار کمتر است.از دیگر فواید بدنسازی کمک به جلوگیری از ابتلا به دیابت است.

فواید بدنسازی

فواید بدنسازی برای مغز

بدنسازی شما را آرام تر،شادتر،باهوش تر خواهد کرد.

مزایای بدنسازی تنها به پیشرفت فیزیکی محدود نمی شود. تحقیقات نشان داده اند که فواید بدنسازی شامل کاهش استرس ، اضطراب و افسردگی ،افزایش  اعتمادبه نفس است ، داشتن ماهیچه های زیبا علاوه بر احساس بهتر به شما کمک خواهد کرد تا فعالیت های روزانه خود را با خستگی و فشار کمتر انجام دهید.انجام تمرینات بدنسازی در زنان ۲۲-۲۸ سال منجر به کاهش علائم سندروم پیش از قاعدگی می شود.

یکی دیگر ازفواید بدنسازی بهبود عملکرد شناختی باشد. بزرگسالان دارای اختلال شناختی خفیف که ۶ ماه تمرینات مقاومتی به سبک بدنسازی را انجام دادند ، عملکرد شناختی جهانی را به طور قابل توجهی برای حداقل ش۱۸ ماه (یعنی حداقل ۱۲ ماه پس ازشروع تمرینات ) بهبود بخشید.

بهبود خواب و استراحت

تمرینات بدنسازی به شما کمک می کند تا استراحت کافی و خواب مناسب داشته باشید.بدنسازی از طریق کاهش استرس به ما کمک می کند خواب راحت تری داشته باشیدو نیز از آنجایی که ماهیچه های شما بعد از تمرینات شدید خسته و فرسوده می شوند ، در نهایت استراحت کافی می خواهید. البته داشتن خواب و استراحت کافی به رشد و بهبود عملکرد ماهیچه ها نیز کمک خواهد کرد.

فواید بدنسازی برای بانوان

بدنسازی برای بانوان نیز مزایای زیادی دارد. در ادامه به فواید بدنسازی برای بانوان به نقل از bhliveactive اشاره می کنیم:

  • بهبود چربی سوزی: بدنسازی باعث افزایش سوخت و ساز و در نتیجه بهبود چربی سوزی برای خانم ها میشود.
  • کاهش استرس: بدنسازی ورزشی عالی برای کاهش استرس از طریق بهبود خلق و خو، جلوگیری از درد و مبارزه با افسردگی است.
  • افزایش قدرت بدون حجم گرفتن: با داشتن یک برنامه تمرینی درست می توان بدون افزایش سایز، قدرت را بهبود داد.
  • کاهش ریسک آسیب دیدگی: تقویت عضلات باعث حفظ مفاصل و در نتیجه کاهش آسیب دیدگی میشود.
  • بهبود عملکرد ورزشی: بدن قویتر به شما کمک می کند تا قدرت، سرعت و چابکی و همچنین استقامت بیشتری داشته باشید.
  • کاهش خطر بیماری قلبی و دیابت: وزنه زدن به کاهش کلسترول بد و افزایش کلسترول خوب منجر می شود.

فواید بدنسازی برای قد

داستانها و افسانه های زیادی در مورد تاثیر بدنسازی بر قد وجود دارد. اما به گفته مت اسمیت بدنسازی روی قد بزرگسالان تاثیری نخواهد داشت. مطالعات مکرر نشان داده است که وزنه زدن در دوران کودکی مانع رشد نمی شود. با این حال تکنیک غلط می تواند صفحات رشد را تحت تاثیر بگذارد. رژیم غذایی بهتر می تواند قد کودکان را بهبود بخشد، اما در بزرگسالان اینطور نیست. با این حال انجام تمرینات باعث برطرف شدن مشکلات فیزیکی شده و این موضوع باعث میشود که ورزشکار قدبلندتر به نظر برسد.

فواید بدنسازی برای جوانان

بدنسازی به عنوان یک ورزش تاثیر مثبتی روی جوانان نیز دارد. بعلاوه افزایش اعتماد به نفس، سلامت بدنی و روحی، ورزش کردن باعث میشود که جوانان در معرض رفتارهای غلط کمتر قرار بگیرند. محیط باشگاه ورزشی عموما سالمتر از سایر نقاط تفریحی است.

چطور بود؟

باشگاه ورزشی موج

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Button