آمادگی جسمانی

بدنسازی برای ورزش های اکستریم

ورزش اکستریم به طور کلی به دسته ورزش هایی گفته می شود که ذاتا خطرناک هستند. این ورزش ها به طور بالقوه ممکن است با آسیب دیدگی یا حتی خطر مرگ همراه شوند. از مشهورترین ورزش های اکستریم می توان به سنگنوردی، بیس جامپینگ، مسابقات گراند پریکس، موج سواری، اسنوبورد و مانند آن اشاره نمود. با توجه به خطرناک بودن این ورزش ها آمادگی کافی و ساختن بدن مناسب برای انجام اینها به منظور کنترل و مدیریت خطرات ضرورت خواهد داشت. پس در ادامه این مقاله به برخی از مهمترین موارد در این رابطه می پردازیم.

بدنسازی برای ورزش های اکستریم: روی ۵ عنصر تمرکز کنید.

برنامه ریزی درست تمرینات بدنسازی می تواند با توجه به رشته ورزشی که انتخاب می کنید متفاوت باشد. مثلا علاقمندان به سنگنوردی با کسانی که به دنبال تمرینات اسنوبورد می روند متفاوت خواهند بود. اما می توانید کلیت تمرینات خود را به پنج بخش تقسیم نمایید:

  • استحکام – قدرت
  • تمرینات اینتروال شدید
  • حرکات دینامیک
  • انعطاف پذیری
  • استقامت

میزان توجه به هر یک از این فاکتورها بسته به نوع ورزش و هدفی که در نظر دارید می تواند متفاوت باشد اما به طور کلی اینها اساس بدنسازی برای ورزش های اکستریم را تشکیل می دهند و باید در برنامه تمرینی خود به منظور پیگیری این ورزش های مدنظر داشته باشید:

استحکام – قدرت

برای انجام ورزش های اکستریم باید قدرت بدن کافی داشته باشید. به طور نمونه یک سنگنورد متوسط تا پیشرفته باید توان ۲۰ بارفیکس را داشته باشد. همچنین یک اسکی باز خوب به قدرت بالا در چهارسر و همسترینگ خود برای کنترل حرکت در برف نکوبیده و شیب های تند نیاز خواهد داشت. بدون قدرت کافی مهارت یافتن در تکنیک ها سخت، و احتمال آسیب دیدن هم زیاد می باشد.

برنامه های ساختارمند مانند تمرینات فانکشنال یا جلسات بدنسازی هدفمند می توانند به هر ورزشکار اکستریم کمک کنند تا قدرت لازم برای ورزش خود را کسب کند. تقویت عضلات میان تنه و مرکز بدن، عضلات تخصصی مورد نیاز در هر ورزش و کاهش توده چربی از مهم ترین مواردی است که باید در اینجا به آنها توجه کرد.

تمرینات اینتروال

تمرینات اینتروال باعث ایجاد قدرت پمپاژ بالاتر در قلب می شود و این چیزیست که در هنگام فشارهای بالا به آن نیاز خواهید داشت. همین تمرینات می تواند استقامت شما را هم افزایش دهد. همچنین یاد می گیرید که چگونه در سطح بالاتر از آستانه خود تلاش کنید و نتیجه بگیرید.

از پایه ای ترین تمرینات اینتروال می توان به دویدن اینتروال اشاره کرد. شما می توانید این تمرینات را روی تردمیل در باشگاه نیز انجام دهید. راه دیگر تمرینات اینتروال، تمرین با دوچرخه ثابت به سبک اینتروال می باشد.

حرکات دینامیک

حرکات پویا یا دینامیک با ترکیب تمرینات کاردیو با تمرینات قدرتی باعث افزایش فعال شدن عضلات می شود. این ترکیبی است که برای بهبود استقامت به انرژی بیشتری نیاز دارد.

تمرینات کتل بل در باشگاه بدنسازی (یا تمرین با بتل روپ) نمونه هایی از حرکات پویا محسوب می شوند. آنها عضلات را به چالش می کشند و ضربان قلب را افزایش می دهند و در عین حال به شما هنر حرکت بدون زحمت را می آموزند.

انعطاف پذیری

این یک مفهوم ساده است – اگر انعطاف پذیر نباشید، سریع حرکت نمی کنید. تمرینات انعطاف پذیری مانند یوگا یا پیلاتس به شما کمک می کند تعادل و دوام را پیدا کنید. انعطاف پذیری عنصری مهم برای پیاده سازی تکنیک های مختلف به شمار می رود. به طور مثال برای پیاده کردن انواع تکنیک های صخره نوردی به انعطاف پذیری نیاز دارید.

رمز مهم در انعطاف پذیری ایجاد ثبات در تمرینات است. می توانید ۲ تا ۴ جلسه جداگانه در هفته و هر جلسه ۱۵ تا ۳۰ دقیقه با این تمرینات اختصاص دهید. و البته لازم است صبور باشید. پس از چند ماه متوجه می شوید که چقدر تغییر کرده اید.

استقامت

شما برای انجام ورزش های اکستریم (بسته به نوع ورزش) به میزانی از استقامت نیاز دارید. به طور مثال یک کوهنورد ارتفاعات بالا به حد اعلای استقامت نیاز دارد. در حالی که یک اسکی باز خارج پیست به میزان کمتری از استقامت نیاز خواهد داشت.

بسته به هدف ورزشی خود برای افزایش استقامت برنامه ریزی کنید. به طور مثال یک اسکی باز در فصل تابستان می تواند با دوچرخه سواری، کوهپیمایی یا دویدن استقامت خود را افزایش دهد.

جمع بندی

ورزش های اکستریم با وجود جذابیت بالا دارای خطرات بالقوه هم هستند و کلید مدیریت این خطرات بدنسازی خوب و آمادگی جسمانی مناسب است که به شما امکان می دهد در شرایط لازم بهترین و سریعترین عملکرد را داشته باشید. در این مقاله به ۵ عنصر بدنسازی برای ورزش های اکستریم اشاره کردیم که بسته به نوع ورزشی که در نظر دارید می توانید این پنج عنصر را ارزیابی کرده و نسبت به کسب آمادگی در آنها اقدام نمایید.

باشگاه ورزشی موج

فرمانیه غربی، خیابان جباریان، کوچه مسجدی، کوچه عظیمی، پ ۱۸
تهران
تلفن : ۰۲۱۲۲۲۱۴۵۵۸
۵/۵ - (۱ امتیاز)

باشگاه ورزشی موج

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Button