کوهنوردی

صعود به دماوند چند ساعت طول می کشد؟

صعود به قله دماوند به عنوان بلندترین که ایران همیشه جذاب بوده و هست. یکی از سوالاتی که در این رابطه مطرح می شود هم این است که صعود به دماوند چند ساعت طول می کشد. در ادامه این مقاله به این موضوع خواهیم پرداخت.

صعود به دماوند در تابستان چند ساعت طول می کشد؟

مسیر جنوبی

در مسیر جنوبی بیشتر کوهنوردان از گوسفندسرا یا بارگاه دوم در ارتفاع ۳۰۰۰ متری حرکت خود را شروع می کنند. از گوسفندسرا تا بارگاه سوم در ارتفاع ۴۲۵۰ متری باید حدود ۱۲۰۰ متر ارتفاع بگیرید. صعود تا بارگاه سوم برای یک تیم معمولی حدود ۳ تا ۴ ساعت طول می کشد. تیم های ضعیف تر مدت زمان بیشتری در راه خواهند بود.

از بارگاه سوم تا قله نیز برای تیم های معمول بین ۶ تا ۸ ساعت زمان می برد.

البته برخی حرکت خود را از ابتدای جاده خاکی شروع می کنند که تقریبا ۱٫۵ تا ۲ ساعت لازم است مسافت بیشتر پیمایش کنند.

در کل اگر مدت زمان صعود تا بارگاه سوم بیش از ۴٫۵ ساعت طول کشید به معنای آن است که کند هستید و احتمالا در روز قله زمان کم می آورید.

مسیر شمال شرقی

مسیر شمال شرقی دو مبدا دارد. مبدا آسانتر از سمت شمالی و گوسفندسرای منطقه گردنه سر آغاز می شود. ارتفاع گردنه سر نیز حدود ۳۱۰۰ متر می باشد. از گردنه سر تا تخته فریدون برای یک تیم معمولی بین ۴ تا ۵ ساعت زمان می برد. ارتفاع پناهگاه تخته فریدون نیز حدود ۴۳۵۰ متر است. از این پناهگاه تا قله نیز حدود ۵ تا ۷ ساعت باید زمان در نظر بگیرید.

مسیر غربی

مبدا حرکت در مسیر غربی محلی موسوم به پارکینگ غربی می باشد که حدود ۳۴۰۰ متر ارتفاع دارد. یک تیم نرمال از این محل تا پناهگاه سیمرغ را در مدت زمان ۲٫۵ تا ۳٫۵ ساعت طی می کند. از پناهگاه تا قله نیز لازم است حدود ۶ تا ۹ ساعت زمان در نظر داشته باشید.

مسیر شمالی

ارتفاع پای کار مسیر شمالی به طور معمولی محلی به نام سنگ بزرگ به ارتفاع ۲۹۵۰ متر می باشد. این مسیر از سه راه دیگر قدری طولانی تر است. یک صعود نرمال از سنگ بزرگ تا پناهگاه اول مسیر شمالی در ارتفاع ۳۹۰۰ حدود ۳ تا ۴ ساعت طول خواهد کشید. از این جانپناه تا جانپناه دوم مسیر در ارتفاع ۴۶۵۰ متری نیز حدود ۲ تا ۳ ساعت زمان در نظر بگیرید. از پناهگاه دوم تا قله نیز حدود ۴ تا ۶ ساعت با سرعت معمول به زمان نیاز دارید.

صعودهای یکروزه

در صعودهای یکروزه هدف شروع و پایان صعود در یک روز می باشد. این صعودها معمولا با سرعت بیشتری انجام می شوند. برای صعود یکروزه دماوند در یک تایم منطقی نیز حدود ۲٫۵ ساعت از گوسفندسرا تا بارگاه و تقریبا ۴ تا ۵ ساعت از بارگاه سوم تا قله در نظر داشته باشید. بسته به سرعت و آمادگی فرد این زمان می تواند تغییرات زیادی داشته باشد.

صعود زمستانی دماوند چند ساعت طول می کشد؟

برای صعود زمستانی دماوند از مسیر جنوبی یک زمان نرمال حدود ۲ تا ۳ ساعت از جاده خاکی تا گوسفندسرا، ۴ تا ۵ ساعت از گوسفندسرا تا بارگاه سوم و ۶ تا ۸ ساعت از بارگاه سوم تا قله زمان مناسب خواهد بود. البته صعودهای سریعتر نیز ممکن است.

نکته

در این مقاله به حدنصاب های زمانی نرمال اشاره شده است. صعود با مدت زمان طولانی و ساعات بیشتر می تواند منجر به برخورد با تاریکی و سایر مشکلات شود. اگر در قسمت های ابتدای صعود نتوانستید با زمان مناسبی صعود کنید احتمالا لازم است گزینه بازگشت را در نظر داشته باشید.

مطالب مرتبط

۲.۲/۵ - (۴ امتیاز)

باشگاه ورزشی موج

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Button