کوهنوردی

کوهنوردی چه نوع ورزشی است؟

ورزش کوهنوردی یکی از پرطرفدارترین ورزش ها در ایران به شمار می رود. یک سوال در این مورد هم این است که کوهنوردی چه نوع ورزشی است؟ در ادامه به توضیحات بیشتر در این رابطه می پردازیم.

یک ورزش فوق استقامتی

ورزش استقامتی همانطور که از نامش پیداست بیش از هر عاملی با فاکتور استقامت سرو کار دارد. از مزایای این ورزش های استقامتی می توان به کاهش وزن، افزایش اعتماد به نفس، بالا رفتن روحیه و موارد دیگر اشاره کرد.

مشخصه ورزش های استقامتی انقباضات ایزومتریک مکرر گروه های عضلانی اسکلتی است. در بین انواع تمرینات ورزشی، فعالیت های عمدتا هوازی برای دستیابی به اثرات متابولیک و قلبی عروقی مطلوب به کاربرده میشوند. از نقطه نظر فیزیولوژیکی ورزش های استقامتی با شدت کمتر از حداکثر با هدف اصلی جلوبردن تدریجی متابولیسم بی هوازی و بالا بردن شدت تمرین انجام میشوند.

تمرینات هوازی به تطبق کامل سیستم تنفسی و قلبی عروقی نیاز دارد تا انرژی لازم را برای ماهیچه ها به منظور ایجاد کار مکانیکی فراهم کنند.

نوشته های مشابه

با این حال ورزش های فوق استقامتی به آن دسته از ورزش هایی گفته می شود که مدت زمان انجام آنها بیش از ۶ ساعت باشد. این نوع ورزش ها از قبیل کوهنوردی به آمادگی طولانی مدت، تغذیه کافی، سازگاری با عوامل استرس زای محیطی و سرسختی روانی بستگی دارد.

ورزش اکستریم

ورزش اکستریم که به آن ورزش ماجراجویی یا ورزش اکشن نیز گفته میشود به همراه نسبی بالایی از ریسک همواره درک شده است. این نوع فعالیت ها اغلب شامل سرعت، ارتفاع و درجه بالایی از فعالیت بدنی هستند. همچنین نیازمند کسب مهارت های گسترده و تجهیزات حرفه ای میباشند.

با توجه به جنبه خطرات کوهنوردی مانند بهمن و بیماری ارتفاع کوهنوردی را می توان در دسته ورزش های اکستریم نیز قرار داد.

ورزش فضای باز

ورزش ها یا فعالیت های فضای باز Outdoor به آن دسته از فعالیت های اطلاق می شود که در محیط بیرون انجام می شوند. عالیت هایی که شامل تفریح در فضای باز است بسته به محیط فیزیکی که در آن انجام می شود متفاوت است. این فعالیت ها می تواند شامل ماهیگیری، شکار، کوله پشتی و اسب سواری باشد – و می تواند به صورت فردی یا جمعی انجام شود. تفریح در فضای باز مفهوم گسترده ای است که طیف متفاوتی از فعالیت ها و مناظر را در بر می گیرد. تفریح در فضای باز معمولاً برای اهداف ورزش بدنی، رفاه عمومی و تجدید روحی دنبال می شود.

کوهنوردی چه نوع ورزشی است؟

با توجه به آنچه در بالا گفتیم کوهنوردی در دسته ورزش های اکستریم، فضای باز و فوق استقامتی قرار می گیرد.

مطالب مرتبط

چطور بود؟

باشگاه ورزشی موج

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Button