Uncategorizedآمادگی جسمانی

چابکی در ورزش و آمادگی جسمانی

چابکی توانایی حرکت و تغییر جهت و موقعیت بدن به سرعت و به طور موثر در شرایط تحت کنترل، در بر می گیرد. این امر به رفلکس سریع، هماهنگی، تعادل و پاسخ صحیح به شرایط متغیر نیاز دارد.

چابکی به این معناست که برای انجام عمل بعدی مانند گرفتن توپ یا تکل زدن بتوانید در بهترین حالت حرکت کنید. در این وضعیت بدن ورزشکار در موقعیت مناسب برای انجام اقدامات بعدی قرار خواهد گرفت.

چابکی و ورزش

چابکی به عنوان یکی از فاکتورهای آمادگی جسمانی شناخته میشود و در بسیاری از فعالیت های ورزشی و جسمی ارزشمند است. ورزشهایی مانند والیبال، فوتبال، هاکی و بسکتبال ورزشکاران باید به سرعت حرکت کرده و به سایر کنش های بازی پاسخ دهند. در اسکی و سنگنوردی و بسیاری از ورزشهای فردی دیگر نیز این فاکتور دارای اهمیت خواهد بود.

تست های چابکی

دویدن رفت و برگشتی یا شاتل ران: در این حالت نشانگرها تنظیم شده و ورزشکار از یک نشانگر به سمت علامت دیگر می دود، یک دور زده و سپس به سرعت باز می گردد. این روش به طور مثال در آکادمی نظامی ایالات متحده استفاده میشود.

آزمون های زیر برای سنجش چابکی به طور گسترده ای در ورزش های مختلف حرفه ای کاربرد دارد:

  • شاتل ۵-۱۰-۵ که با نام شاتل کوتاه نیز شناخته میشود. این تست برای ایجاد و ارزیابی چابکی و قدرت در بازیکنان است که شامل حرکات جانبی در تمرین میشود.
  • آزمون ایلینوی اغلب توسط مدارس به کار برده میشود. در این روش از یک دوره دویدن استفاده میشود. همچنین چهار مخروط برای این تست به کار می برند.
  • روش اسپارک: ترکیبی از آزمایش سرعت، قدرت، چابکی و واکنش می باشد.

مهارت های چابکی برای ورزشکاران

روش های مختلفی برای ارتقای این فاکتور در ورزشهای مختلف وجود دارد:

  • دریل نقطه ای: در این روش از یک الگو به شکل حرف x برای پرش بین نقاط استفاده می شود. این متد برای ورزشهای میدانی و راکتی و همچنین اسکی و بسکتبال کاربرد دارد.
  • در سرعت به جلو و بازگشت: دویدن با سرعت به سمت مخروط و سپس بازگشت با سرعت حداکثر.
  • پرش های پلی متریک جانبی: از یک طرق به طرف دیگر پریدن.
  • اجرای انواع تمرین شاتل.
  • تمرینات چابکی با استفاده از نردبان سرعت.
۳.۷/۵ - (۳ امتیاز)

باشگاه ورزشی موج

میلاد جباریان

ميلاد جباريان متولد ١٣٦٧ _ تمرين از ١٣٨١ قهرماني : مدال طلاي جام حيدرعليف (پاورليفتينگ مجموع)٢٠١٣ مدال طلاي جام حيدرعليف(پرس سينه)٢٠١٤ مدال طلاي پرس سينه تورنمنت بين المللي تركيه٢٠١٢ مدال طلا(پاورليفتينگمجموع) جام اروپا آسيا اروآسيا تفليس٢٠١٤ مدال طلاي تك ليفت تورنمنت اروآسيا گرجستان _تفليس٢٠١٨ مدال نقره تورنمنت اروآسيا(پاورليفتينگمجموع) گرجستان_تفليس٢٠١٨ بيش از ٢٥ قهرماني انتخابي تيم ملي و قهرماني كشور و استان مدارك مربي گري: پرورش اندام و بدنسازي آمادگي جسماني و فيتنس پاورليفتينگ و ورزش هاي قدرتي كار با دستگاه هاي بدنسازي تغذيه و مكمل هاي ورزشي بهبود عملكرد ذهني در ورزش سابقه مربي گري از ١٣٨٦ و از سال ١٣٩٦ مديريت اماكن ورزشي ليسانس حقوق شماره تماس: 09123581463

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Button