انگیزشیبدنسازی

۱۱ مورد از فواید بدنسازی برای مغز

تمرین بدنسازی اغلب برای تقویت عضلات به کار برده می شود. تمریناتی مثل پرس سینه و اسکات عضله سازند، اما جالب است بدانید این تمرینات به طور همزمان برای سیستم مغز و اعصاب شما هم مفید هستند.

تمرینات قدرتی می تواند به تنظیم جریان خون و ضربان قلب، سرعت بخشیدن به متابولیسم، رفع مه مغزی و تقویت خلق و خوی شما کمک کند.

دو دسته به سراغ این ورزش می روند. کسانی که به دنبال سلامت و فیتنس هستند که دسته حداکثری می باشند و کسانی که اهداف مسابقه ای دارند. در هر صورت ورزش باعث ایجاد تغییرات عمده در زندگی شما خواهد شد. در این مقاله برخی از مهمترین فواید بدنسازی برای مغز و سیستم عصبی را مرور می کنیم.

هماهنگی بیشتر فیزیکی

تمرینات بدنسازی به روش های مختلف بدن شما را وادار به کار می کند. این باعث میشود رابطه شما با بدن خود تقویت شود. از طریق تمرینات فیزیکی می توانید فیزیک بدنی، قدرت، استقامت و فرم ایده آلی بسازید. اما نکته مهم در اینجا این است که یاد می گیرید چگونه بدن خود را تنظیم کنید. این نوعی خودشناسی است.

نوشته های مشابه

افزایش متابولیسم

انجام تمرینات بدنسازی باعث افزایش سوخت و ساز شما می شود. البته اکثر مردم فکر می کنند که تمرینات هوازی برای این موضوع بهتر است اما کافیست تمرین با وزنه را به سرعت بیشتر و با تکرارهای بالاتر انجام دهید. خودتان متوجه این تغییر رویکرد و عرق ریختن خواهید شد. این متابولیسم بیشتر همه بدن شما را فعالتر می کند.

ترشح اندروفین – هورمون شادی

بر اساس نظر کارشناسان، اندورفین مواد شیمیایی عصبی هستند که توسط سیستم عصبی و غدد هیپوفیز به عنوان مسکن های طبیعی درد و به نوبه خود محرک های لذت بردن را ایجاد می کنند. تمرینات قدرتی باعث ترشح اندورفین می شود و با نگرانی، استرس و افسردگی مبارزه می کند تا خلق و خوی کلی شما را تقویت کند.

تمرینات قدرتی همچنین ممکن است مه مغزی را از بین ببرد

استرس می تواند مغز شما را مسدود کند و همه چیز را مبهم کند. تمرینات قدرتی موجی از اندورفین ها را آزاد می کند، بنابراین خلق و خوی شما را بهبود می بخشد و به نوبه خود مغزتان را پاک می کند. حتی در یک جلسه تمرین هم می فهمید که استرس شما کاهش می یابد و تصورتان از اطراف بهتر می شود. این چیزی است که می تواند به شما در بهتر فکر کردن کمک کند.

قوی تر شدن برای خارج باشگاه

تمرینات قدرتی به طور منظم قطعاً شما را قوی می‌کند به این معنا که می‌توانید وزنه‌های سنگین بلند کنید، اما قدرت تنها در دمبل و هالتر مفهوم پیدا نمی کند. قوی شدن یعنی اتکای بیشتر به خود در امور مختلف، توانایی زندگی کردن بهتر و مراقبت از خود و دیگران.

بهبود ضربان قلب و فشار خون

نه تنها تمرینات قدرتی باعث پمپاژ خون شما می شود، بلکه جریان کلی خون و ضربان قلب شما را با وارد کردن استرس فیزیکی بر بدن تنظیم می کند. این چیزی است که روی کل بدن شما تاثیری مثبت خواهد داشت که سیستم عصبی را هم در بر خواهد گرفت.

سلامت مغزی

تمرین بدنی چیزیست که به شما مقاومت کردن را یاد می دهد. شما یاد میگیرید که چطور به محدودیت ها غلبه کنید و این می تواند به کل امور زندگی شما تسری پیدا کند. تفکر مثبت یک چیز ارثی نیست بلکه اکتسابی می باشد. تمرین کردن به شما یاد می دهد مثبت نگاه کنید و بهتر تلاش خواهید کرد. این چیزیست که پس از چند سال ورزش کردن به آن ایمان می آورید.

افزایش انگیزه برای زندگی بهتر

اتخاذ یک برنامه تمرینی منظم که واقعاً از آن لذت می برید و می خواهید به آن پایبند باشید، می تواند نوعی اثر دومینو ایجاد کند. وقتی برای سالم‌تر شدن در یکی از جنبه‌های زندگی تلاش می‌کنید، متوجه می‌شوید که سعی می‌کنید در سایر جنبه‌های زندگی روزمره‌تان نیز انتخاب‌های سالم‌تری داشته باشید. این در اولین گام تغذیه شما را بهبود می دهد و تغذیه سالم چیزیست که مغز سالم به آن نیاز خواهد داشت.

تمرین باعث بهبود سایر عادات زندگی از جمله خواب، خوراک و حتی دوست یابی بهتر می شود.

حس موفقیت

یک جلسه تمرینی می تواند باعث شود امور شما در طول روز شکل تازه ای به خود بگیرد. شما باید برنامه ریزی روزانه مرتبی داشته باشید. همچنین پس از مدتی متوجه می شوید که احساس موفقیت ناشی از بهتر شدن حتی در صحبت کردن شما هم جای خشک کرده است.

کاهش استرس

کورتیزول هورمونی است که باعث استرس می شود. در طرف دیگر ورزش کردن یک راهکار تایید شده برای کاهش استرس است و اینکه استرس می تواند عملکرد مغز شما را تا یک سوم کاهش دهد! در نتیجه هر چیزی که استرس را کم کند می تواند باعث افزایش عملکرد مغز شود.

افزایش اعتماد به نفس

بزرگترین ثروت انسان اعتماد به نفس است. یک بدن سالم و ورزده قطعا روی اعتماد به نفس تاثیر خواهد گذاشت. اعتماد به نفس در امور مختلف مثل انتخاب همسر، مذاکره های کاری، معاشرت با دیگران و سایر امور تاثیر دارد. مطمئنا کسی که متناسب است فرصت های بیشتری در همه این موارد خواهد داشت. فرصت بیشتر هم یعنی اعتماد به نفس بیشتر.

افزایش انرژی کلی

افزایش انرژی کلی در همه موارد مشهود است. از کارهای اداری تا به ثمر رساندن یک ایده شما به انرژی نیاز دارید. مغز شما هم همینطور. کسانی که به سرعت خسته می شوند نمی توانند ایده های خود را به نتیجه برسانند. پس تمرین کردن می تواند مغز را در مسیر رسیدن به اهداف خود یاری نماید. کاهش چربی هم باعث افزایش چابکی شما می شود که خود تاثیر مثبتی خواهد داشت.

در جمع بندی باید بگوییم که اینها فقط بخشی از فواید بدنسازی برای مغز بود. کافیست هفته ای ۴ ساعت به تمرین با وزنه یا هر نوع ورزش مفید دیگر بپردازید و البته نظم و انضباط داشته باشید تا این موارد را شما هم تایید کنید. سلامتی ثروت بزرگی به شمار می رود.

۳/۵ - (۱ امتیاز)

باشگاه ورزشی موج

میلاد جباریان

ميلاد جباريان متولد ١٣٦٧ _ تمرين از ١٣٨١ قهرماني : مدال طلاي جام حيدرعليف (پاورليفتينگ مجموع)٢٠١٣ مدال طلاي جام حيدرعليف(پرس سينه)٢٠١٤ مدال طلاي پرس سينه تورنمنت بين المللي تركيه٢٠١٢ مدال طلا(پاورليفتينگمجموع) جام اروپا آسيا اروآسيا تفليس٢٠١٤ مدال طلاي تك ليفت تورنمنت اروآسيا گرجستان _تفليس٢٠١٨ مدال نقره تورنمنت اروآسيا(پاورليفتينگمجموع) گرجستان_تفليس٢٠١٨ بيش از ٢٥ قهرماني انتخابي تيم ملي و قهرماني كشور و استان مدارك مربي گري: پرورش اندام و بدنسازي آمادگي جسماني و فيتنس پاورليفتينگ و ورزش هاي قدرتي كار با دستگاه هاي بدنسازي تغذيه و مكمل هاي ورزشي بهبود عملكرد ذهني در ورزش سابقه مربي گري از ١٣٨٦ و از سال ١٣٩٦ مديريت اماكن ورزشي ليسانس حقوق شماره تماس: 09123581463

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Button