آموزش حرکاتبدنسازی

پرس سینه یا شنا سوئدی: کدامیک بهتر است؟

دو مورد از بهترین حرکت ها و محبوبترین تمرینات در ورزش و بدنسازی، شنا سوئدی و پرس سینه می باشند. هر دوی این حرکات از جمله تمرینات ترکیبی و چند مفصلی هستند که بیشترین تاثیر را روی عضله سینه، شانه، پشت بازو می گذارند. با این حال شنا سوئدی و پرس سینه دقیقا به هم شبیه نبوده و تفاوت هایی دارند. در این مطلب به بررسی این تفاوت ها می پردازیم و در آخر بیان می کنیم که کدام یک با توجه به شرایط شما می تواند برایتان مفید واقع شود. پیشنهاد می کنیم اگر با این حرکات آشنایی ندارید اول در این باره مطالعه کرده و سپس این مطلب را بخوانید.

نوع فعال سازی عضلات

همانطور که گفتیم پرس سینه و شنا سوئدی فشار کلی به عضلات سینه، شانه، عضله سه سربازو و لت ها وارد می کنند. با این حال هنگام پرس سینه وزنه حرکت کرده و شما ثابت هستید. این موضوع باعث می شود تمرکز روی عضله سینه بیشتر شده و بتوانید وزنه بیشتری را تحمل کنید. در شنا سوئدی به جای وزنه، این بدن شماست که حرکت می کند، بنابراین تمرین شامل حرکات مفصلی بیشتر و مهمتر از آن فعال سازی بیشتر هسته بدن برای تثبیت است. به بیان دیگر در زمان شنا سوئدی برای کنترل کل بدن شما نیاز دارید تا مرکز بدن خود شامل شکم و کمر را منقبض نمایید.

افزایش قدرت

تحقیقات نشان داده است برای اکثر افراد هم پرس سینه و شنا سوئدی می تواند باعث افزایش قدرت مشابهی شود که تحت بار مشابه انجام می گیرد. اما این چطور امکان دارد؟!

خیلی ساده شما در حرکت شنا سوئدی از بدن خود برای ایجاد مقاومت استفاده می کنید. در طرف دیگر ماجرا برای اضافه کردن فشار در پرس سینه از وزنه بیشتر استفاده خواهید کرد. پس در صورتی که وزنه ای که استفاده می کنید به اندازه وزنه بدن شما فشار بیاورد، تاثیر هم می تواند تا حدودی یکسان باشد.

اما یک تفاوت در اینجا این است که برای افزایش فشار به منظور تمرین قدرت عضلانی شما به افزایش وزنه و تکرارهای کمتر نیاز دارید. این چیزیست که در شنا سوئدی به راحتی امکان ندارد. مگر اینکه از روش های پیشرفته تر شنا مثل شنا یک دست یا غیره استفاده کنید.

با نتیجه گیری در بحث قدرت شنا سوئدی و پرس سینه در سطح عمومی باعث افزایش قدرت می شوند اما برای تمرینات تخصصی تر در جهت افزایش قدرت شنا سوئدی بهتر خواهد بود.

تجهیزات مورد نیاز

یکی دیگر از تفاوت های مشخص در انجام این دو تمرین تجهیزات مورد نیاز است. شما برای شنا سوئدی عموما به چیز خاصی نیاز نخواهید داشت. هر چند دسترسی به دسته شنا می تواند قطعا مفید واقع شود. در طرف دیگر اما برای انجام پرس سینه به تخته پرس، دمبل یا هالتر با وزنه نیاز خواهد بود که البته در تمامی باشگاه های بدنسازی موجود هست.

پرس سینه یا شنا سوئدی: کدام یک بهتر است؟

شاید به نظرتان برسد که برای افراد مبتدی شنا سوئدی بهتر از پرس سینه باشد اما باید بگوییم که اشتباه می کنید. اگر کسی نتواند یک شنا بزند چه؟ در اینجاست که پرس سینه بهتر از شنا سوئدی خواهد بود. کسانی که از نظر تمرین بدنی تازه کار هستند می توانند از پرس سینه برای شروع استفاده کنند. این تمرین را می توان با دمبل های بسیار سبک یا هالتر خالی بدون وزنه انجام داد که قطعا از شنا سوئدی راحتتر است.

در طرف دیگر کسانی که به دنبال افزایش قدرت خالص هستند نیز پرس سینه برایشان مفید تر است. شما در انجام حرکت پرس سینه می توانید با سنگین ترین وزنه ها ست های کم تکرار را انجام دهید و در نتیجه می توانید قدرت را افزایش دهید.

برای بدنسازی تخصصی نیز پرس سینه بهتر از شنا سوئدی است. چرا که در این حالت همانطور که در بالا گفتیم امکان تمرکز بیشتر روی عضلات بالاتنه و به خصوص سینه وجود خواهد داشت.

در طرف دیگر این مقایسه، انجام تمرین شنا نیز محاسن خاص به خود را دارد. شما می توانید در خانه، سفر، محل کار، حتی گوشه ای از مدرسه تمرین شنا سوئدی را انجام دهید. ۲-۳ جلسه تمرین شنا سوئدی در هفته با چند ست تمرینی می تواند تاثیر بسزایی روی شکل گیری عضلات و همچنین افزایش قدرت بدنی داشته باشد.

مزیت دیگر شنا سوئدی هم این است که در آن واحد عضلات شکم و کمر شما هم درگیر می شوند. این موقعیتی شبیه به حرکت پلانک ایجاد میکند که باعث می شود در طول زمان با یک فشار متوسط این عضلات هم بهتر رشد کنند.

پرس سینه یا شنا سوئدی: کدام یک برای من بهتر است؟

در جدول زیر یک پیشنهاد کلی قرار داده ایم که می تواند برایتان مفید باشد. در سمت راست شرایط و در سمت چپ نیز توصیه ما قرار دارد:

تازه کار در ورزش با قدرت کمپرس سینه با وزنه های سبک یا هالتر خالی
آمادگی جسمانی عمومیشنا سوئدی در مدلهای مختلف
بدنسازی حرفه ایانواع پرس سینه
افزایش قدرت خالص یا پاورلیفتینگپرس سینه
عدم دسترسی به باشگاهانواع شنا سوئدی
چطور بود؟

باشگاه ورزشی موج

میلاد جباریان

ميلاد جباريان متولد ١٣٦٧ _ تمرين از ١٣٨١ قهرماني : مدال طلاي جام حيدرعليف (پاورليفتينگ مجموع)٢٠١٣ مدال طلاي جام حيدرعليف(پرس سينه)٢٠١٤ مدال طلاي پرس سينه تورنمنت بين المللي تركيه٢٠١٢ مدال طلا(پاورليفتينگمجموع) جام اروپا آسيا اروآسيا تفليس٢٠١٤ مدال طلاي تك ليفت تورنمنت اروآسيا گرجستان _تفليس٢٠١٨ مدال نقره تورنمنت اروآسيا(پاورليفتينگمجموع) گرجستان_تفليس٢٠١٨ بيش از ٢٥ قهرماني انتخابي تيم ملي و قهرماني كشور و استان مدارك مربي گري: پرورش اندام و بدنسازي آمادگي جسماني و فيتنس پاورليفتينگ و ورزش هاي قدرتي كار با دستگاه هاي بدنسازي تغذيه و مكمل هاي ورزشي بهبود عملكرد ذهني در ورزش سابقه مربي گري از ١٣٨٦ و از سال ١٣٩٦ مديريت اماكن ورزشي ليسانس حقوق شماره تماس: 09123581463

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
Call Now Button