بدنسازی

تمرین در باشگاه بدنسازی چند کالری می سوزاند؟

یکی از دلایلی که افراد به باشگاه بدنسازی و ورزشی می روند کالری سوزی است. سوزاندن کالری به معنای ساده مساوی کم کردن وزن خواهد بود، البته اگر میزان کالری دریافتی خود را ثابت نگه دارید و برخی تغییرات در رژیم غذاییتان ایجاد کنید. اما سوال این است که تمرین در باشگاه بدنسازی چند کالری می سوزاند. در این مقاله به این سوال و مسائل مرتبط با آن خواهیم پرداخت.

میزان کالری سوزی در باشگاه بدنسازی به چه عواملی بستگی دارد؟

خب در وهله اول این مساله به شدت تمرینات شما بستگی خواهد داشت. هر چه با شدت بیشتری تمرین کنید کالری سوزی شما هم افزایش می یابد. به طور مثال تمرین با تکرار بیشتر در هر ست یا استراحت کمتر بین ست ها به معنای کالری سوزی بیشتر است. تمرین با وزنه های سنگین تر نیز روی کالری سوزی تاثیر مستقیم دارد.

به غیر از شدت تمرینات با وزنه در باشگاه بدنسازی عوامل دیگری نیز روی کالری سوزی تاثیر دارند. به طور نمونه استفاده از تمرین هوازی یا کاردیو در ابتدای تمرین بدنسازی باعث می شود ضربان قلب شما بالا رفته و در نتیجه کالری سوزی بیشتری داشته باشید.

تمرین در باشگاه بدنسازی چند کالری می سوزاند؟

همانطور که گفتیم میزان کالری سوزانده شده هنگام وزنه زدن به عوامل مختلفی مانند وزن فرد، درصد عضلات، تمریناتی که انجام می دهد و تعداد ست ها/تکرارها یا شدت جلسه وزنه زدن بستگی دارد.

نوشته های مشابه

یک مرد با هیکل متوسط و میانگین وزن ۸۴ کیلوگرمی به مدت نیم ساعت تمرین وزنه شامل حرکات ترکیبی بزرگ مانند اسکات یا پرس سینه می تواند انتظار داشته باشد که ۲۲۴ کالری بسوزاند. یک جلسه بدن سازی برای اکثر افراد حدود یک ساعت طول می کشد. پس میزان کالری سوزی را باید بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ کالری در یک جلسه تمرینی در نظر بگیرید.

یک زن با هیکل متوسط و وزن تقریبی ۶۹ کیلوگرم در نیم ساعت تمرین وزنه حدود ۱۸۰ کالری می سوزاند.

چگونه کالری سوزی بیشتری در باشگاه بدنسازی داشته باشیم

در ادامه به چند راهکار برای افزایش کالری سوزی در باشگاه خواهیم پرداخت.

افزودن تمرین هوازی به برنامه تمرینی

به سادگی افزودن ۱۰ تا ۲۰ دقیقه هوازی به ابتدا یا انتهای جلسه تمرینی باعث افزایش کالری سوزی شما به میزان ۲۰ تا ۳۰ درصد می شود. افزودن تمرین هوازی به ابتدای جلسه کار با وزنه این حسن را دارد که بدنتان برای انجام باقی تمرینات بهتر گرم می شود و در نتیجه در طول تمرین هم ضربان شما بالا خواهد ماند. در نتیجه کالری سوزی وزنه زدن هم افزایش می یابد.

نوشیدن آب در حین تمرین

نوشیدن آب در حین تمرین فواید زیادی دارد از جمله اینکه متابولیسم شما را بالا برده و باعث افزایش کالری سوزی می گردد. از آن گذشته نوشیدن آب کافی تاثیر زیادی روی بهبود کیفی تمرینات هم دارد.

پروتئین قبل و بعد تمرین

مواد پروتئینی اثر ترموژنیک دارند. این باعث می شود که بدن گرمای بیشتری تولید کرده و در نتیجه میزان کالری سوزی هم افزایش می یابد. به غیر این شما برای بازیابی عضلات و ساخت عضلات با کیفیت به پروتئین نیاز دارید.

قهوه قبل از تمرین

تنها یک فنجان قهوه قبل از تمرین می تواند میزان کالری سوزی شما را تا یکصد کالری در طول یک جلسه تمرینی افزایش دهد. البته این برای کسانی که دیر وقت تمرین می کنند ممکن است با اختلال خواب همراه شود اما اکثر افراد نهایتا در عصر به تمرین می پردازند. بهتر است پس از ساعت ۶ عصر از خوردن قهوه اجتناب کنید.

افزایش تعداد تکرار در هر ست و کاهش استراحت

برای کالری سوزی بیشتر تعداد تکرار در هر ست را به سادگی افزایش دهید. حتی افزایش ۲ تکرار هم تاثیر خودش را خواهد داشت.

کاهش استراحت بین ست ها باعث می شود ضربان قلب شما بالا مانده و در نتیجه چربی سوزی ادامه پیدا کند.

کدام دستگاه ها در باشگاه بدنسازی بیشترین کالری سوزی را دارند؟

همانطور که گفتیم تمرینات هوازی بیشترین کالری سوزی را دارند که تردمیل در بین آنها رتبه اول را داراست. پس از آن هم تجهیزاتی مانند دوچرخه ثابت، اسپینینگ و الپتیکال کالری زیادی مصرف می کنند.

در بین تمرینات بدنسازی حرکاتی که دامنه حرکتی بیشتری دارند کالری سوزی بیشتری دارند. از جمله این حرکات می توان به تمرینات پا و در راس آن اسکات اشاره کرد.

منابع کمکی: byrdie / myprotein

۴/۵ - (۴ امتیاز)

باشگاه ورزشی موج

میلاد جباریان

ميلاد جباريان متولد ١٣٦٧ _ تمرين از ١٣٨١ قهرماني : مدال طلاي جام حيدرعليف (پاورليفتينگ مجموع)٢٠١٣ مدال طلاي جام حيدرعليف(پرس سينه)٢٠١٤ مدال طلاي پرس سينه تورنمنت بين المللي تركيه٢٠١٢ مدال طلا(پاورليفتينگمجموع) جام اروپا آسيا اروآسيا تفليس٢٠١٤ مدال طلاي تك ليفت تورنمنت اروآسيا گرجستان _تفليس٢٠١٨ مدال نقره تورنمنت اروآسيا(پاورليفتينگمجموع) گرجستان_تفليس٢٠١٨ بيش از ٢٥ قهرماني انتخابي تيم ملي و قهرماني كشور و استان مدارك مربي گري: پرورش اندام و بدنسازي آمادگي جسماني و فيتنس پاورليفتينگ و ورزش هاي قدرتي كار با دستگاه هاي بدنسازي تغذيه و مكمل هاي ورزشي بهبود عملكرد ذهني در ورزش سابقه مربي گري از ١٣٨٦ و از سال ١٣٩٦ مديريت اماكن ورزشي ليسانس حقوق شماره تماس: 09123581463

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Button